+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda İlkokul 1.sınıf çocuklarına 9 rakamını nasıl öğretebilirim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İlkokul 1.sınıf çocuklarına 9 rakamını nasıl öğretebilirim
  ilkokul 1.sınıf çocuklarına 9 rakamını nasıl öğretebilirim 2. Mine
  Devamlı Üye

  ilkokul 1.sınıf çocuklarına 9 rakamını nasıl öğretebilirim

  belki bunlar işinize yarayabilir

  Matematik dersine ritmik sayma yaparak ve sayıları öğrenerek başladık.

  Okulların açıldığı ilk 2-3 hafta matematik çalışmalarını sadece önce 10'a, sonra da 20'ye kadar ritmik sayma çalışmaları yaparak geçirdik. Çocukların çoğu zaten okula başlamadan 20'ye kadar ritmik sayma yapabiliyorlardı. Bizde bunları tekrarladık. Bilmeyenlerin de öğrenmesini sağladık.

  Bu dönemde çocuklar kalem tutmasını, defter kullanmasını öğrendiler. Okuma yazma çalışması olarak önce serbest, sonra da düzenli çizgi çalışmalarını yaptılar.

  İlk 2-3 hafta sadece bu çalışmaları yaptık.

  Daha sonra sayıları tanıtmaya başladık. Defterlerine yazdırmadan. Sınıftaki eşyaları, sınıfımızda bulunan öğrencileri, öğrendiğimiz sesleri kullanarak.
  Örneğin , öğrendiğimiz sesle ilgili bir resim gösterdik. Çocuklar bu ne dedik? Onlarda mesela "at" dediler. Bunun içinde kaç tane "a" var dedik. 1 dediler.
  "e" sesinde kelebek resmi gösterdik , içinde kaç tane "e" var dedik. 3 dediler. 3 sayısını öğrendiler. Beraber saydık 1,2,3 gibi.

  Bunlar gibi pek çok örnek verebiliriz. Bunları verirken ayrıca bir matematik dersi yapmaya gerek bile yoktu. Hem okuma yazma çalışmalarımızı yaptık hem de sayıları öğrendik.

  Başka bir dersimizde yine sınıfımızdan örnekler verdik. Parmaklarımızla sayma çalışmaları yaptık. Rakam kartlarımızdan öğrendiğimiz sayıya ait kartları gösterdik. Bakın bu 1, bu 2 gibi Tahtada öğretmen bu rakamların yazılışını gösterdi. Çocuklar izlediler.

  Öğrendiğimiz sayılarla ilgili gösterdiğimiz rakam kartlarımızı panomuza astık. Zaman zaman onları okuduk 1-2-3-4-5.. İçindeki resimlerin kaçar tane olduklarını saydık.  1, 2, 3, 4, 5,
  6, 7, 8, 9, 0

  Rakamları yazma çalışmasına 1.grup harflerin bitiminden sonra başladık. Yazmak için acele etmedik. Önemli olan öğrencilerimizin rakamları yazmaları değil gösterdiğimiz masanın üstündeki beş kalemi sayarak, "5 tane kalem var." diyebilmesiydi. Sonra bunu 5 diye yazabilmesiydi.

  veeeeeeee

  Şimdiye kadar sadece 1- 2- 3 - 4 -5 rakamlarının yazılışını öğrencilerimize verdik. Ama bol bol ritmik sayma çalışması yaptık.

  Hangi derste olursak olalım sıkıldığımızda söylediğimiz şarkılardan biri de "sağ elimde 5 parmak, sol elimde beş parmak" şarkısı oldu Çocuklar bu şarkıyı hem çok seviyorlar, hemde her defasında parmaklarını tek tek sayarak saymayı öğreniyorlar.
  Yazan
  Mehtap YAZAR
  Sınıf Öğretmeni

  ELLERİM PARMAKLARIM

  Sağ elimde beş parmak,
  Sol elimde beş parmak,
  Say bak, say bak, say bak.
  1,2,3,4,5
  1,2,3,4,5
  Hepsi eder on parmak.
  Sen de istersen say bak
  Say bak, say bak, say bak.
  1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
 3. Ziyaretçi
  ilkoukul 1.sınıf ozel isimler
+ Yorum Gönder


9 rakamı nasıl yazılır,  sayıları nasıl öğretebilirim,  rakamları nasıl öğretebilirim