+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Toprağın sanayide kullanımı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Toprağın sanayide kullanımı hakkında bilgi
  toprağın sanayide kullanımı hakkında bilgi lazım 2. saqopakajmer
  Devamlı Üye

  Türkiye’de hammaddesi toprağa dayalı fabrikalar nerelerde kuruldu?


  Taş ve Toprağa Dayalı Sanayi Bu sanayi kolunu seramik, cam, çimento, tuğla, kiremit ve kil gibi çoğunlukla inşaata yönelik işkolları oluşturmaktadır. Özellikle inşaat sektörünün belkemiğini oluşturan çimento üretimi ülkemizde çok eski tarihlerden beri yapılmaktadır. ilk çimento fabrikası 1910 yılında İzmit Darıca'da açılan fabrikadır. Bunu 1911 yılında İzmit-Eskihisar, 1938'de Ankara, İstanbul Zeytinburnu ve Kartal'da açılan çimento fabrikaları izlemiştir. Zaman içinde ülkemizin çeşitli yerlerinde yeni çimento fabrikaları açılmıştır (İzmir-Çimentaş, Eskişehir, Tarsus, Adana, Çorum, Kırklareli, Gaziantep,Bursa, İstanbul-Akçimento, Isparta-Göltaş, Mersin Çimse, Kars, Ağrı, Van, İskenderun, Siirt-Kurtalan, Şanlıurfa vb.). Günümüzde 20 milyon ton üretim kapasitesine sahip 38 adet çimento fabrikası bulunmaktadır.Ülkemizde gelişmiş bir diğer sanayi kolu inşaat sektöründe kullanılan kiremit ve tuğla fabrikalarıdır. Son yıllarda yüksek kaliteli delikli tuğla üretimi de gelişmektedir. Tuğla fabrikaları Ege Bölgesinde İzmir-Salihli arasında, Manisa, Aydın, Uşak,Kütahya, Afyon'da yer alır. Ayrıca kil hammaddesinin pişirilmesi ile tuğla yapımı Adapazarı, Eskişehir ve Bafra'da yaygındır. Bartın, Bolu, Giresun ve Çorum'da büyük kapasiteli tuğla fabrikaları yer alır. Ateş tuğlası adı verilen ve ısıya dayanıklı tuğla üretimi ise Sümerbank'ın Filyos'taki fabrikasında yapılmaktadır. Ayrıca Manisa, Bartın, Gümüşhane, Adapazarı, Muğla başta olmak üzere torbalanmış kireç üretimi de yapılır.Gelişmiş sanayi kollarından biri de şişe-cam endüstrisidir. Bu konudaki ilk çağdaş fabrika İstanbul Paşabahçe'de yer alır (1936). Bu fabrikada çeşitli cam ve kristal eşya üretimi yapılır. Gebze-Çayırova'da kurulan pencere camı yapan fabrika ile İzmit,Adapazarı ve Antalya'da (oto camı) cam yapan çeşitli fabrikalar vardır.Ülkemizde hammaddesi yaygın olarak bulunan kaliteli kaolen ve diğer killerden seramik üretimi yapılır. İnşaat sektörünün gelişmesi ile fayans, yer döşemesi, ban-yo, tuvalet vb. gibi sıhhi araç üretimi yaygın bir gelişme göstermektedir. Ülkemizde en büyük seramik fabrikaları İstanbul, İzmit, Bozüyük-Bilecik, Çanakkale-Çan, İzmir ve Kütahya'da yer alır.
 3. Ziyaretçi
  Teşekkürler tam istediğim bilgi ellerinize sağlık.
+ Yorum Gönder


toprağın sanayide kullanılması,  toprağın sanayide kullanımı,  toprak hammaddesi sanayide nasıl kullanılır,  toprak sanayide nasıl kullanılır,  topragın sanayide kullanımı,  sanayide toprak kullanımı