+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Türkiye'nin en yüksek minaresi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiye'nin en yüksek minaresi
  Türkiye'nin en yüksek minaresi 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Selimiye camisinin 3,80 m çapında 79,89 m yüksekliğinde, üçer şerefeli dört zarif minaresi vardır.


  Yukardaki bilgiye göre Türkiyenin en yüksek minaresi edirne Selimiye Camii değil ;

  En yüksek minare Adana Merkez Camidir ..
  Ana gövdeye bitişik dört minaresi 99 mt., son cemaat mahallinde iki minare ise 75 m. yüksekliktedir.

  kaynak:

  www.adanamuftulugu.gov.tr

  Seyhan Irmağı kenarında görkemli bir yapıya sahip olan 6 minareli Sabancı Camii'nin 32 metre çapındaki kubbesi sekiz fil ayağı üzerine oturtulmuş. Kubbenin namaz kılınan kottan itibaren yüksekliği 54 metre. Ana gövdeye bitişik dört minare99 metre, son cemaat mahallindeki iki minare ise 75 metre yükseklikte.
  http://www.gokyuzuhaberci.com/yazar--guzellikleri/

  Selimiye Camii (Edirne) II. Selim'in emri üzerine Mimar Sinan tarafından Kıbrıs'ın fethiyle elde edilen ganimetlerle eski sarayın Baltacılar koğuşunun bulunduğu yerde yapılan cami dir. 1568 - 1575 yıllarında tamamlanan Selimiye Camii Osmanlı-Türk mimarisinin en büyük ve engözde eserlerindendir. Üçer şerefeli dört minaresi bulunur. Her minarenin yüksekliği 79,89 m.'dir. Kubbesi 31,28 m. çapında olan Selimiye Camii'nin harim tarafındaki minarelerin şerefelerine ayrı merdivenlerden çıkılabilir.
 3. Ziyaretçi
  Türkiye'nin en yüksek minaresi nerede , kaç metredir?

  Türkiye'nin Sabancı Merkez Camisi, Adana şehrinin merkezinde, Seyhan nehri kıyısında yer alan, Türkiye’nin en büyük camilerinden birisidir4 yarım-kubbe, 5 kubbe, 6 minaresi vardır; bunlar 4 kitap, 4 halife ve 4 mezhebe, İslam’ın 5 şartına, imanın 6 şartına karşılık gelmektedir. 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kur’an’da adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Peygamber Efendimiz’in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 4 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir(Alttaki cevap dünyanın en yüksek minareli camiisine aittir.)
+ Yorum Gönder


türkiyenin en yüksek minaresi