+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Muhabbet kuşumu tatile giderken yanımda götürebilir miyim ? Ne kadar süre yolculuğa dayanabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Muhabbet kuşumu tatile giderken yanımda götürebilir miyim ? Ne kadar süre yolculuğa dayanabilir
  Muhabbet kuşumu tatile giderken yanımda götürebilir miyim ? Ne kadar süre yolculuğa dayanabilir ? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Muhabbet kuşu ve yolculuk konusunda kısa bilgi

  - Muhabbet kuşları yolcukluklar konusunda çok hassastır. Bir yerden başka bir yere taşırken çok dikkatli olmak gerekir. Muhabbet kuşları uzun yolculuklara dayanıklı değildirler.
 3. Ziyaretçi
  ama biz eve amcam bana muhhabet kuşu gitçeğimiz yer biraz uzun napmalıyım banyo saati geldiğinde napabilirim
 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Kuşla yolculuk yapmak neredeyse imkansız


  Havayolları firmaları kuş gribinin görülmesinden beri kanatlı hayvan taşımıyor. Otobüs firmaları ise, papağan, muhabbet kuşu, kanarya gibi kuşların otobüste taşınmasını, diğer yolcuların itirazlarına neden olduğu için kabul etmiyor. Kuşlar sadece sahiplerinin otomobilinde veya trende seyahat edebiliyor.  ESKİDEN RAPORLA UÇABİLİYORDU

  Kuş gribi salgınından önce, havayolu firmaları kanatlı hayvanları kafes içinde, hayvanın veteriner kontrolünden geçtiğini kanıtlayan sağlık belgesiyle birlikte iç hatlarda taşıyordu. Dış hat uçuşlarında ise iç hat prosedürlerine ek olarak Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan alınmış sağlık raporu gerekiyordu.

  HAVAYOLLARI NEDEN TAŞIMIYOR

  Kuş gribi virüsü sadece laboratuvar ortamında saptanabiliyor, veteriner kontrolü yeterli olmuyor. O nedenle havayolu firmalarına verilecek veteriner raporu bir işe yaramıyor. Bu nedenle Türk Hava Yolları, Onur Air ve Atlasjet gibi birçok havayolu firması, kuş gribi ortaya çıktığından beri uçaklarına kanatlı hayvan sokmuyor. Pegasus firması ise kanatlı hayvanların taşınması için gerekli prosedürleri yolcuların zamanında yerine getirmemesinin uçak seferlerini geciktirdiğini söylüyor ve riske girmemek için kuş taşımacılığı yapmıyor.

  OTOBÜS ŞİRKETLERİ DE TAŞIMIYOR

  Varan, Ulusoy, Boss gibi büyük karayolu ulaşım firmaları da kuşları kabul etmiyor. Kuşların bagajda taşınması mümkün olmadığı gibi, yolcuların kuşlarını yanlarına almasına da izin verilmiyor. Sebep, ilk bakışta kuş gribi tehlikesi değil. Diğer yolcular kuş sesinden rahatsız oluyor.

  BİRÇOK ÜLKEYE GİRİŞİ YASAK

  Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Türkiye'de kuş gribi hastalığının görüldüğünü Uluslararası Hayvan Hastalıkları Merkezi'ne bildirdikten sonra İngiltere, Fransa gibi birçok ülke, Türkiye'den gelen kanatlı hayvanları, havaalanında karantina altına almaya ve ülkeye sokmamaya başladı.

  TRENLERDE SERBEST

  TCDD Genel Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden aldığımız bilgiye göre, kuşların trende seyahat etmesine bir engel yok. Ancak kuşlar, kedi ve köpekler gibi, özel kafesi içinde Furgon vagonuna teslim ediliyor. Furgon, trende görevli personel için ayrılmış özel bir vagon. Bunun sebebi ise kuş gribi veya herhangi bir hastalık endişesi değil. Sadece hayvanın diğer yolcuları rahatsız etmemesi için alınmış bir önlem.

  SOLUNUM YOLUYLA BULAŞMIYOR

  Kuş gribinin bulaşma yolları ilgili araştırmalar ve tartışmalar henüz devam ediyor. 2006'da Endonezya'da hastalığın hayvandan insana geçtiği iddia edilmiş ancak bu daha sonra yalanlanmıştı. Bugünkü bilgilere göre kuş gribinin hayvandan insana solunum yolu ile bulaşma ihtimali yok. Kanatlı hayvandan kanatlı hayvanlara bulaşma ise, sadece hayvanın hastalıklı dışkı ile teması sonucu oluyor.

  alıntı

+ Yorum Gönder


muhabbet kuşu uzun yola dayanır mı,  muhabbet kuşları uzun yola dayanır mı,  muhabbet kuşu yolculuğa dayanır mı,  muhabbet kuşları uzun yola dayanırmı,  muhabbet kuşu tatile giderken,  muhabbet kuşları kaç saat yolculuğa dayanır