+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Atatürkün kişilik özellikleri hakkında kısaca kompozisyon örneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Atatürkün kişilik özellikleri hakkında kısaca kompozisyon örneği
  Atatürkün kişilik özellikleri hakkında kısaca kompozisyon örneği
  açılsın lütfennnnnnnnnn 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün kişisel özellikleri ile ilgili kompozisyon örneği
  Atatürk'ün kişisel özellikleri ile ilgili kompozisyon örneği
  mutluluğunu temine çalışmak demektir"

  Atatürk barışa önem veren bir liderdi. Ona göre barışın bozulmasından bütün dünya ülkeleri ıstırap duymalıydı. Anlaşmazlıkların ortadan kalkması insanlığın başlıca dileği olmalıydı. Dünyada yalnızca sevgi egemen olmalıydı. Atatürk'ün bu sevgi anlayışının nedeni insana duyduğu saygıdır. Onun "Yurtta sulh cihanda sulh" sözü barış idealinin simgesi hâline gelmiştir.

  Vatan ve milletine olan düşkünlüğü

  Vatan ve millet sevgisi Atatürk’ün taşıdığı özelliklerin temel taşıydı. O vatanı ve milleti için canını seve seve verebilecek bir karaktere sahipti. O kişisel egemenliği ortadan kaldırmış egemenliği kayıtsız şartsız milletine vermiştir. Bununla milletine olan güvenini sevgisini açıkça göstermiştir.


  Atatürk’ün en büyük ideali milletini tam bağımsız çağdaş ve ileri uygarlıklar düzeyine ulaştırmaktı. Onun diğer bir amacı da tüm ulusların barış içinde yaşamasıydı. Atatürk Türk milletinin çağdaşlaşması için önüne çıkan tüm engelleri yenmiştir.


  Atatürk gerçekçi bir insandı. Olaylar ve kişiler karşısında gerçekleri çekinmeden söylediği gibi doğru olanın gerçekleşmesi için elinden geleni de yapardı. O yapacağı bir işte önce engelleri görür onları birer birer ortadan kaldırır sonunda amacına ulaşırdı. Hayalcilikten uzaktı.


  Atatürk’ün en önemli özelliklerinden biri de yaratıcı zihniyeti idi. Olaylar karşısında yılmadan mücadele eder. Sorunlara çözüm üretirdi. Atatürk Türk milletinin tarihini inceleyip onun özelliklerini çok iyi tanımıştı. Böylece Türk milletinin en ümitsiz zamanlardan bile başarılı olabileceğini anlamıştır. O olayların akışına göre hareket eden değil olayları yönlendiren bir kişi idi.


  Atatürk bir işi yapmaya karar verdiğinde öncelikle şartların olgunlaşması için çalışırdı. Atatürk disipline de çok önem verirdi. Bir işi yapmaya karar verdiği zaman ısrarla o konu üzerinde çalışır. Asla vazgeçmezdi.

  Atatürk’ün Çanakkale Savaşları sırasında düşmanın nereden çıkacağını bilmesi II. Dünya Savaşı’nın çıkacağını tarih vererek söylemesi İtalya ve Almanya’daki yükselişin söneceğini söylemesi yine II. Dünya Savaşı’ndan en karlı çıkan devletin Sovyet Rusya olacağını söylemesi onun bu yönünü açıkça göstermektedir.


  Atatürk iyi kalpliydi. İnsanlığı bekleyen felaketlere karşı sürekli çareler arardı. Ona göre gayesi barış olmayan bir savaş cinayetti.


  Atatürk doğru bildiğini açıkça söylemekten çekinmezdi. Atatürk gerçekten memlekete hizmet etmek isteyenlerin açık kalpli olmaları gerektiğini söylerdi.


  Atatürk milletini çok severdi milleti uğruna gece gündüz çalışmış en umutsuz zamanlarda bile milletle beraber olmayı millete güvenmeyi kendine prensip edinmişti. O yalnız kendi milletine değil bütün uygar milletlere saygı duymuştur.


  Atatürk Türk milletini yüceltmek için ömür boyu çalışmıştır. Olayları asla şansa bırakmamış yersiz ve gereksiz aflarda bulunmamıştır.


  Atatürk akla ve mantığa çok önem verirdi. O yaptığı tüm işleri akla ve mantığa dayandırmıştı.


  Atatürk çok cepheliydi. O hem iyi bir asker hem devlet adamı hem de fikir ve aksiyon adamıydı.

  Atatürk eğitime büyük önem verirdi.
  Atatürk sanata düşkündü. O Türk milletinin engin bir sanat zevki olduğuna inanırdı.

  Atatürk iyi bir yöneticinin bütün özelliklerine sahipti. Kendisini sevdirerek ve inandırarak insanları etkilemiştir. O bir işi yaptırmak istediğinde önce çevresindekileri ikna ederdi.
  Atatürk 19 Mayıs 1919′da Samsun’a çıktıktan hemen sonra başladığı işlerde bir rehberin bütün özelliklerini sergilemişti. O millete en doğru yolu göstermişti.

  Atatürk kurduğu cumhuriyet yaptığı inkılâplar ve kazandığı zaferlere rağmen gurura kapılmamıştır. “Ben yaptım!” sözünden hep kaçınmıştır. Her zaman: “Türk milleti başardı” demiştir.

  Atatürk asla ümitsizliğe düşmezdi. İç ve dış düşmanların çokluğuna rağmen Milli Mücadeleyi başlatmış ve başarmıştır.

  Atatürk yapılacak işlerin zamanını ve sırasını çok iyi bilirdi. O yapacağı işlerde her şeyi sırayla yapardı. Önce engelleri ortadan kaldırır sonra hedefe varmada hiç zorlanmazdı.
 3. Ziyaretçi
  güzellmiş işime çok yaradı ellerinize salık
+ Yorum Gönder


atatürkün vatanını ve milletini çok sevdiğini anlatan örnekler,  atatürkün vatanını ve milletini çok sevdiğini örneklerle,  atatürkün vatanını ve milletini çok sevdiğinin örnekleri,  atatürkün vatanının ve milletini çok sevdiği örnekler,  atatürkün vatanını ve milletini çok sevdiğini anlatan örnekler kısaca,  atatürkün kişiliği anlatan kompozisyon