+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Topuk dikeni nedir? Tedavisi var mıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Topuk dikeni nedir? Tedavisi var mıdır
  Topuk dikeni nedir? Tedavisi var mıdır? 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Topuk Dikenin Tedavisi Var mıdır?

  Topuk dikeninin tedavisi var mıdır? Varsa tedavisi nedir? Bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Hayırlı günler.

  Uzm.Dr. Orhan Coşkun Cevabı:

  Topuk dikeninin oluşma sebebi ayak tabanındaki aşırı zorlanmalar ve bazı romatolojik hastalıklardır. Ayak tabanında tendonunu (kasların uç kısmı) kemiğe yapışma yerinde gerilme, zorlanma ve enflamasyon nedeniyle zamanla minik yırtık ve zedelenmeler oluşur. Daha sonra oluşan bu enflamasyona (doku iltihabı) yanıt olarak kemiksi bir yapı oluşur. Bu da röntgen filminde topuğa batmış bir diken gibi görünür. Şişmanlık, ayak tabanındaki bozukluklar, uzun süre ayakta kalma, yürüme ve bazı spor dallarındaki aktiviteler, seronegatif spndilopati denilen romatolojik hastalıklar topuk dikeni oluşmasına neden olabilir. Hastalar özellikle sabah kalkınca ilk adımda şiddetli topuk ağrısından yakınır. Daha sonra kısmen hafifleyen ağrı, uzun süre yürüme, ayakta kalma ile tekrar artabilir. Bu durumun tedavisinde ayakkabı içine yerleştirilen ağrılı bölgeye gelen kısmı delik olan özel slikon tabanlı ayakkabılar, fazla kiloları vermek, şikayetelri çok fazla olan hastalara romatoloji veya ortopedinin değerlendirerek lokal steroid tedavisi yapılması, ayrıca bu diken üzerine uygulanan şok tedavisi yapılabilir.
 3. Mesport
  Moderators
  Topuk Dikeni Nedir?

  Topuk dikeni, ayak tabanın topuk kemiğiyle birleşme yerinde zorlanmaya bağlı yara oluşur, bu yara sürekli hal aldığı zaman yaranın üstünde kireçlenme oluşur. Yara üzerinde oluşan kireç dikenimsi bir görünüm kazanır. Böylece hastalık oluşur ve bu hastalığa topuk dikeni denir.

  Topuk dikeni hastalarının hemen hemen hepsi sabah uyandıkları zaman topuklarının üstüne basamaz duruma gelirler. Biraz zaman geçtikten, yürüdükten sonra topuk ağrısı biraz daha azalır. Hastalar, o kadar çok acı çekerler ki, parmak ucunda yürümek zorunda kalırlar.
+ Yorum Gönder


topuk dikeni nedir tedavisi varmidir,  topuk dikeni nedir tedavisi varmıdır