+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Samaryum Nedir? Samaryum Elementinin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Samaryum Nedir? Samaryum Elementinin Özellikleri
  Samaryum Nedir? Samaryum Elementinin Özellikleri 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Samaryum elementinin özellikleri, atom numarası, bileşikleri, periyodik cetveldeki yeri, kullanım alanları, Samaryum elementi ile ilgili bilgi.

  SamaryumNadir topraklar grubundan bir kimyasal elementtir. 1878′de samarskitin didim oksiti üstünde Lecoq de Boisboudran’ın yaptığı tayf araştırmaları sırasında bulunarak, Muthmann tarafından elde edilir. 2 ve 3 değerlik alabilen samaryum arı durumda beyaz-gri renktedir. Tuzları açık sarı yada koyu kırmızıdır. Öteki nadir toprak elementleriyle birlikte monazit ve batnasit gibi minerallerde bulunur ve ticari amaçlarla bu minerallerden elde edilir. Metalik samaryum ise gümüş parlaklığında ve havada oldukça kararlı olabilen bir metaldir. Bu durumda samaryumun 917 derecede bibirine dönüşebilen iki ayrı kristal biçimi vardır. Samaryum yaklaşık 150 derecede havada tutuşarak yanar. Doğal samaryum yendi izotopunun karışımı biçimindedir ve bunlardan üçü uzun ömürlü radyoaktif izotoplardır.

  Sembolü: Sm
  Atom Numarası: 62
  Atom Ağırlığı: 150,4
  Elemet serisi: Lantanit

  Maddenin Hali: Katı
  Görünümü: Parlak Gümüş
  PERİYODİK TABLO

  Kullanım Alanları:

  Samaryum, doğada az miktarda bulunmakla birlikte, kullanım alanı çok çeşitlidir. Öteki nadir toprak elementleri gibi sinema endüstrisinde karbon yay lambalarında kullanılır. Samaryum sülfür yüksek ısıya dayanıklı 1100 derecenin üstünde termoelektrik verimi oldukça yüksek bir madendir. SmCO5 bileşiği mıknatıs maddesi olarak kullanılır. Samaryum oksit, kızılötesi ışınları soğuran optik camların yapımında, samaryum ise, optik mazer yada lazerlerin yapımında gerekli olan kalsiyum fluorür kristallerinde kullanılır. Bileşikleri kızılötesi ışınlarda uyarılabilen fosforlara duyarlaştırıcı olarak katılır. Samaryum oksit, etil alkolün dehidrasyon ya da dehidrojenasyonun da katalizör olarak işlev görür. Ayrıca nükleer reaktörlerde nötron soğurucu olarak da kullanılır.
 3. Ziyaretçi
  sağol harkız hakkatten harbiy missin
 4. Buğlem
  Devamlı Üye
  Samaryum çok az bulunan bir kimyasal elementtir ancak kullanım alanları çoktur. Özellikle lazerlerin yapımında çok kullanılır.Ayrıca bazı alanlarda soğutucu olarak da kullanılır.

+ Yorum Gönder


samaryum elementi