+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Neden Seslerimiz Farklı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Neden Seslerimiz Farklı?
  Neden Seslerimiz Farklı? 2. saqopakajmer
  Devamlı Üye

  Seslerimiz neden farklıdır

  Insan sesi, daha dogrusu insan konusmasi olusurken katkida bulunan o kadar çok sey vardir ki, bunlar bir araya gelince iki insanin konusmasinin ayni olma ihtimali yok denecek kadar azdir.

  Hatta her bireyin konusmasi o kadar kendine özgüdür ki, telefonda sesin alttan ve üstten belirli frekanslari yok edilmesine ragmen, açar açmaz 'merhaba' deyisinden karsimizdaki kisiyi taniyabiliriz. Sesimizin olusmasinin ana nedeni süphesiz ses tellerimizdir.

  Ses tellerinin boyu sesimizin kalinligini belirler. Ne kadar uzunsalar ses o kadar ince çikar. Kadinlarin erkeklere göre avantajlari ses tellerinin daha uzun olmalaridir. Tabii ki ses tellerimiz sesimizin tinisini tek baslarina belirleyemezler. Dudagimiz, dislerimiz, dilimiz olmasaydi ortaya anlasilmaz rahatsiz edici bir gürültü çikardi.

  Konusurken nefes veririz. Bu nefes konusmanin karakteristigini etkileyen en az 11 noktadan geçer. Ayrica kisinin karakteri, havanin akisi ve hizi, agiz ve dudak yapisi da konusmada etkin faktörlerdir. Ancak tüm konusma olayinin organizatörü beyindeki bir bölgedir. Burada düsüncenin ana yapisi olusturulur, kulak ve gözlerden gelen sinyallerle birlestirilir ve bogaza sinyal olarak gönderilir.

  Hayvanlarda ise beyinde böyle bir bölge yoktur. Bazi papagan, muhabbet kusu hatta karga türlerinin konusmalari onlarin ezberleme ve tekrar edebilme yetenekleridir. Bilinçli bir konusma söz konusu degildir. Genetik olarak insana en yakin olan sempanzelerin bile dil ve damak yapilari nedeni ile insan gibi konusmalari mümkün degildir.

  Dünyanin dört bir yaninda farkli lisanlar konusuluyor ama tüm bu insanlar agizlarinda benzer sesler çikariyorlar. Her iki dudaklari ile T' ve 'B', dudak ve disleri ile 'F' ve 'V, dilin ön kismi ile 'T' ve 'D', dilin arka kismi ile de 'K' ve 'G' seslerini çikariyorlar.

  Dilin ilk insanlarda, isbirligi daha dogrusu kültür ve bilgileri gelecek nesillere aktarma ihtiyacindan dogdugu saniliyor. Günümüze kadar alti bin dil gelistirilmis. Dünyadaki bütün dillerin tek ortak yani, en çok kullanilan kelimelerin daha az sayida harfle yazilmalaridir. Altay dilleri ailesine giren

  Türkçe'mizde bazi ilginç özellikler var. Bir kere cisimleri disi ve erkek olarak ayirmiyoruz, ses uyumu var ve bir ad veya fiil kökünden degisik eklerle yeni kelimeler türetebiliyoruz.

  Insan yüzündeki kas, göz, burun, agiz ve diger sekillerin çok az fark göstermelerine ragmen hepsi birlesince nasil bir insan digerine benzemiyorsa, olusumunda katkida bulunan seylerin çesitliligi açisindan konusmamiz da öyledir.
+ Yorum Gönder