+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda İngilizce'de Hindiye Neden Turkey Derler? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İngilizce'de Hindiye Neden Turkey Derler?
  İngilizce'de Hindiye Neden Turkey Derler? 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  İngilizce'de Hindiye Neden Turkey Denir

  Özellikle ABD’de Hıristiyanların şükran günlerinin önemli bir sembolü olan hindi aslında Amerika kıtasının yerlisidir.

  Vahşi hindi cinsleri Kristof Kolomb kıtayı keşfetmeden de önce Kuzey Amerika ’da yaşıyordu.

  Hatta Avrupa’dan Güney Amerika’ya ilk gelenler, Azteklerin bir cins hindi ırkını ehlileştirdiklerini görmüşlerdi.

  İspanyollar tarafından getirildi. Daha sonra da sonra bütün Avrupa’da yayılıp 1541 yılında İngiltere’ye ulaştılarç Ama bu hayvanı gören İngilizlerin kafaları karıştı. Bu farklı hayvanı, o zamanlar Türk topraklarına dahil olan Batı Afrika’dan Portekizli tüccarların getirdikleri Afrika hindisi ve yine Türkiye üzerinden getirilen Hint tavuğu ile karıştırdılar.

  Sonunda her iki ırkın farklı olduğu anlaşıldı ama ama Amerikan kökenli bu kuşun adı, 17′inci yüzyılda Amerika’ya göç eden İngiliz göçmenler sayesinde Amerikan diline ‘Turkey’ olarak yerleşti.

  Tabii bu Türkiye’nin isminin niçin İngilizce’de hindi anlamında kullanıldığının resmi açıklaması. Bunun yanında uydurulmuş başka tezler de var.

  Bunlardan biri Kolomb’un ilk yolculuğuna katılan bir Portekiz Yahudi’si Jose de Torres’in hindiyi görünce, İbrânice ‘büyük kuş’ anlamında ‘Tukki tukki’ diye bağırması, diğeri de sürekli batıya doğru giderek Hindistan’a ulaşmayı hedefleyen Kolomb’un Amerika’ya vardığında burayı Hindistan ve hindiyi de Hint tavus kuşu sanarak onu ‘Tuka’ diye adlandırması ve zamanla bu kelimenin Turkey olarak telaffuz edilmesi.

  Bir başka tezde de Kızılderililer hindiye ‘Fırke’ dediklerinden bu sözcüğün İngilizce’deki telafuzu ile ‘turkey’ye dönüştüğü ileri sürülüyor. Daha başka hindi tezleri de var.

  Örneğin hindilerin korkunca çıkardıkları seslerin insanlar tarafından turk-turk-turk (törk) diye taklit edilmesiyle zamanla onlara Turkey denilmesine neden olduğu bile iddia ediliyor.

  Bunda alınıp gücenecek bir şey yok. Türkçe’de de hindi kelimesi Hindistan anlamına çok yakındır. Ayrıca bizde bir de ‘Mısır’ örneği var.

  Hindiler başlangıçta renkli tüyleri nedeni ile kümeslerde süs hayvanı olarak yetiştirilmişler, et kalitelerinin farkına ise 1935′den sonra varılmıştır.

  Erkek hindiler 130 santim boya ve 10 kilo ağırlığa ulaşabilirlerken dişiler neredeyse yarı ağırlıktadırlar. Vahşi hindiler akarsu ve göl kenarlarında yaşamayı tercih ederler ve tehlike anında 400 metre mesafeye uçabilirler.
+ Yorum Gönder