+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Arpacık oluşumu ve tedavi süreci, Arpacık nasıl geçer? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arpacık oluşumu ve tedavi süreci, Arpacık nasıl geçer?
  Arpacık ve tedavisi ile ilgili bilgiler 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Arpacık oluşumu ve tedavisi hakkında bilgiler

  Gözde arpacık : Arpacık gözlerde, göz kapaklarında meydana gelen ağrı verici küçük sivilcelere denilmektedir. Arpacık oluşumu sonrası içinde biriken irin bir süre sonra şişerek patlar ve kaybolur. Rahatsızlık bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte bazen bazı hastalarda sürekli tekrar eden bir durum halini almaktadır. Bu gibi durumlarda hastalığın meydana geliş şekli ve sebebi bir uzman hekim tarafından belirlenip göz ile alakalı bir problem olup olmadığı incelenmektedir.  Arpacık neden çıkar?

  Arpacığın oluşumu, doğal sebeplerle olduğu kadar kişilerin ihmalleri nedeniylede ortaya çıkabilmektedir. Aşırı makyaj malzemeleri kullanımı ve bunların iyi temizlenmemesi, uyku problemleri ve göz çevresinin yeterince temiz tutulmaması arpacığın oluşumunda önemli rol oynamaktadır.

  Arpacık tedavisi:

  Arpacığın tedavisi sırasında uygulanan bazı yöntemler ise arpacığa uygulanan sıcak tampon meydana gelen ağrıları önlemede yararlı olmaktadır. Bu tampon ile arpacığın oluşum süresi hızlandırılabilir. Hekim tarafından tavsiye edilen herhangi bir damlada aynı görevi yerine getirmektedir. Unutulmaması gereken tedavi öncesi ve sonrasında bölgenin temiz tutulması gerektiğidir.  Bazı zamanlarda ise rahatsızlık tekrar etmekte ya da tedavilere cevap vermemektedir. Bu gibi durumlar az rastlanır olsa da cerrahi operasyonlar ile tamamen çözümlenebilmektedir.
  Tedavi öncesinde mutlaka bireysel tedaviler uygulanmadan önce bir göz hekimine başvurulmalı ve doktorunuzun verdiği öneriler ölçüsünde tedaviye cevap aranmalıdır.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Arpacığın tedavisini evde patates ile de yapabilirsiniz. Yarım patatesi rendeleyerek temiz bir tülbente sarın ve arpacığın üzerine koyun.
+ Yorum Gönder