+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz konulu kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz konulu kompozisyon
  Ey yükselen yeni nesil istikbal sizindir Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz konulu kompozisyon
  lazım bana yardım edin. 2. Gölge Kız
  Devamlı Üye

  Gençler,
  Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.
  Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.
 3. Ziyaretçi
  ey yeni nesil istikbal sizindir cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek kişi sizlersiniz kompozisyon lazım ama biraz daha uzun olmalı tam sayfamı doldurmalı..
 4. Zarafet
  Üye
  ey yeni nesil istikbal sizindir cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek kişi sizlersiniz kompozisyon lazım ama biraz daha uzun olmalı tam sayfamı doldurmalı..

  Gazi Mustafa Kemal Paşa yani Atatürk üzerinde yaşadığımız bu büyük ve güzel ülkeyi kurduğunda olgun yaşındaydı ama o hiç bir zaman kendi gençlik hayallerini unutmamış ve bu yüzden ülkenin geleceğine yönelik bütün hayallerini yine çok güvendiğini sıklıkla tekrar ettiği Türk gençliğine emanet etti Atatürk'ün Türk gençliğine duyduğu güven, Zira 1918'de Mondros Mütarekesi'nin imzalandığı günlere dayanır. İşgalin en ağır günlerinin yaşandığı ve ülke genelinde belirsizliğin hakim olduğu günlerde, Atatürk gençlerin kendisine umut verdiğini şöyle ifade etmektedir:”Her şeye rağmen muhakkak bir nura doğru yürümekteyiz. Bende bu inancı yaşatan kuvvet yalnız azim memleket ve millet hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlaksızlıkları, şarlatanları içinde, sırf vatan ve hakikat aşkı ile ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdür.”
  919 yılında yaptığı bir başka konuşmasında ise içinde bulunulan koşulların gelecekte asla unutulmaması gerektiğini belirtirken, genç nesle duyduğu güveni bir kez daha dile getirmişti:“Başımıza neler örülmek istenildiği ve nasıl mukavemet ettiğimiz ve daha doğrusu milletin arzu ve emellerine uyarak ve onun yardımıyla nasıl çalıştığımız görülmeli ve gelecek kuşaklar için ibret ve uyanıklığı gerektirmelidir. Zaten her şey unutulur. Fakat biz her şeyi gençliğe bırakacağız, o gençlik ki hiçbir şeyi unutmayacaktır; geleceğin ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” demiştir.

+ Yorum Gönder