+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Sen derdini Marko paşa'ya anlat ne demektir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sen derdini Marko paşa'ya anlat ne demektir?
  Sen derdini Marko paşa'ya anlat ne demektir? 2. Asel
  Bayan Üye

  Sen derdini Marko paşa'ya anlat ne demektir?
  Marko Apostolidis
  markopaa.jpg
  Kültürümüzün nükteli bir parçası haline gelmiş olan “Derdini Marko Paşa’ya Anlat” deyiminde adı geçen Marko Paşa’nın genellikle bir hukuk adamı olduğu sanılır. Oysa Marko Paşa on dokuzuncu yüzyıl Osmanlı’sında yaşamış olan ünlü bir Rum hekimdir. Tam adı Marko Apostolidis olan ünlü Osmanlı hekimi 1824′te Sira/Siros (Yunanistan) adasında doğmuştur. İstanbul’da Askeri Tıbbiyeyi Miralay rütbesiyle bitirmiş ve aynı yıl aynı okulun Cerrahi Kliniği Şefi olmuştur. İyi bir hekim olmasından dolayı “Mirliva”lığa (Tuğgeneral) yükseltilerek “Paşa” olan ilk hekim olma ünvanını kazanmıştır. 1861′de Sultan Abdülaziz’in Hekimbaşı olmuş ve on yıl sonra Ferik (Korgeneral) rütbesine ulaşmış durumda iken Askeri Tıbbiyenin ”Nazır”lığına (Dekan) getirilmiştir. 1888 yılında zaman zaman kaldığı İstanbul Burgaz Adasındaki evinde vefat edinceye kadar bu görevine devam etmiştir. Asıl evi İstanbul Kuzguncuk’tadır. Hilal-i Ahmer’in (Kızılay) kurucularından da birisi olan Marko Paşa’nın cenaze töreni Burgaz Ada Rum Kilisesinde yapılmış Kuzguncuk Rum Mezarlığına defnedilmiştir.

  Halk arasında biraz da alayla kullanılan ve “hiç bir şekilde çaresi bulunamayan derdi olanlar” için ya da “senin derdin beni hiç ilgilendirmiyor” anlamına getirmek için kullanılan “Derdini Marko Paşa’ya Anlat” deyiminin hikayesine gelelim. Ilımlı, zeki ve narin bir insan olan Marko Paşa zamanının belki de en deneyimli ve bilgili hekimiydi. Osmanlıcayı sadece imzasını atacak kadar bilir ve onu da soldan sağa (yani tersine) yazardı. Nazırı olduğu dönemde Askeri Tıbbiye öğrencilerinin genelde saraya karşı tavır alması nedeniyle çoğu zaman onları korumak durumunda kalmıştır.

  Hem hekim, hem okul yöneticisi ve hem de ünü artmış olması dolayısıyla çok kişinin kapısını çaldığı ve herkesi dinlediği bilinen Marko Paşa dinleyip ancak çare bulmada zorlanır hale gelmeye başladıktan sonra her dinlediği kişiye kendine özgü Rum şivesi ile “anladık, ama ne?” dermiş. Bunun üzerine anlatan kişi baştan alıp bir kez daha derdini anlatır ve çare beklerken Marko Paşa yine “anladık, ama ne?“ dermiş. İkinci defa aynı cevabı alan dertli ise derdini bir türlü anlatamaz ve bir türlü çare bulamaz halde daha da dertlenip gidermiş. Eğer ziyaretçi baskın çıkarsa bu defa da Marko Paşa, Başkatip Muhtar Efendi’yi çağırtarak “yaz buna bir sudan kalafat” diyerek başından savarmış. Bu tip dert anlatamamaların sayısı arttıkça Marko Paşa’nın makamı da “derdini anlatamama” makamına dönüşmüş ve dertli olanlara derdinin çaresi yok demek için “Derdini Marko Paşa’ya Anlat” tabiri türemiştir.
+ Yorum Gönder


derdini marko paşaya anlat ne demektir