+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Sert kemik dokusu hastalığı ve tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sert kemik dokusu hastalığı ve tedavisi
  sert kemik dokusu hastalıkları ve tedavi yöntemi 2. Gölge Kız
  Devamlı Üye

  KEMİK HASTALIKLARI

  Kemik hastalıkları bir çok olaya bağlı olarak gelişebilir. bazılarını sayacak olursak kalsiyum payında bir bozukluk ( kalsiyum organizma dışına kaçması ) kemik yumuşaması ( osteomalazi) nedenler arasındadır.

  Bu hastalıklar biçim bozuklukları ve kendiden olan kırıklarla nitelenir. İlkel kemik hücrelerinin (osteoblast) etkinliklerindeki bir yetersizlikle kemiklerde yaygın kireç yitimine ( osteoporoz) yol açar. Bu durum yaşlılarda oldukça sık görülmektedir.

  Kemik yıkıcı hücrelerin ( osteoklast ) etkinliklerindeki fazlalaşmaya osteozlara ( iltihapsız kemik hastalıkları na ) yol açmaktadır.

  Dvitamin eksikliği, güneş görmemek nedeniyle raşitizmle sonuçlanır. Hormon dengesizliği nedeniyle devlik cücelik gibi ciddi büyüme bozuklukları görülebilir. Başka bir nedene bağlı olmadan büyüme sırasında omurgada bazı biçim bozukluklarıda görülebilir.

  Bunların en sık saptanılanı ( skolyozdur) omurganın yana eğilmesi durumudur. Canlı bir doku olan kemikte iyicil ve kötücül urlarada rastlanabilir.

  İyicil urlar arasında kistleri, damar urları olan anjiyomları, kemik dokusunun yerel yoğunlaşmasıyla olan kemik urlarını sayabiliriz.

  Kötücül urlar arasında en önemlilerden biri kemik sarkomudur. Kemikler iltihaplar ve enfeksiyonlar nedeniylede hastalanırlar. Kemik iltihabına ( osteit) denir. Bu hastalığın kökeninde stafilokok gibi çeşitli mikroorganizmalar yada mantarlar, asalak ( tenya) ve frengi, verem gibi hastalıklar bulunur.

  Kemik üzerine şiddetli bir darbeyle kemik kırılabilir, çatlayabilir yada yerinden oynayarak çıkabilir. Bu durumlarda sıkıcı eziyetli bir süreçtir.
+ Yorum Gönder