+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Konyanın ismi nereden gelmiştir ve bu şehrin simgesi nedir ?? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Konyanın ismi nereden gelmiştir ve bu şehrin simgesi nedir ??
  Konya'nın ismi nereden gelmiştir ve bu şehrin simgesi nedir ???? 2. Asel
  Bayan Üye

  KONYA
  İsa’dan önce 47-50 ve 53 yıllarında Hıristiyan azizlerinden St. Paul burayı ziyaret etti ve şehir önemli bir dinsel merkez olarak gelişti. Bu nedenle Hıristiyanlar ona, “İsa’nın tasviri” anlamına gelen “ikonyum” adını verdiler. Abbasiler burayı alınca “Kuniye’ye” çevirdiler. Türkler bu ismi Konya olarak değiştirdi.

  Çift başlı kartal, Hitit'ten, Bizans'a ve Selçuklu'ya kadar anadoluda yaşamış birçok medeniyetin simgesi olmuş. Orta Asya'da yaşayan Türkler çift başlı kartalı iki dünya arasındaki köprü ve şehirlerin koruyucusu olarak görmüşler ve yenilmez, fethedilemez gibi anlamlar vermişler. Bu yüzden Selçuklular'ın yaptığı surlarda çift başlı kartal koruyucu olarak betimlenmiştir. Selçukluların bayraklarında bulunan çift başlı kartal günümüzde Konya'nın simgesi. Selçuk Üniversitesi, Konyaspor, Büyükşehir Belediyesi ve daha birçok kuruluş logolarında onu kullanıyor. İşte Konya'daki bazı çift başlı kartallar.
+ Yorum Gönder


konyanın simgesi,  konyanın simgesi nedir,  konya şehrinin sembolü,  konyanın sembolü nedir,  konyanın sembolü,  konya sembolü