+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Kıssa ne demek , kıssa nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kıssa ne demek , kıssa nedir
  arkadaşlar kıssa nedir 2. Asel
  Bayan Üye

  kıssa ne demek kıssa nedir

  kıssa Arapça kökenli bir kelimedir.Bu kelime sözlükte:hikaye ,cümle.olay.durum,haber gibi anlamlarda gelmektedir. Dini bir terim olarak ise Kur an-ı Kerim de, geçmişte yaşamış milletler ve peygamberlerden söz eden haberlere kıssa denir
 3. Ziyaretçi
  Kıssa, hikaye demektir. Kur’an kıssaları denildiğinde, Kur’an’da anlatılan geçmiş toplumlarla ilgili ibret ve öğüt veren hikayeler anlaşılır.

  Yüce Allah, insanlara doğru yolu göstermek, onlara güzel huy ve ahlak kazandırmak için, öğütlerini değişik biçimlerde anlatmıştır. Kuranıkerim’deki kıssalar, onun öğütlerini daha ilgi çekici hale getirmiştir.

  Kur’an’daki kıssaların bir bölümü peygamberlerin başında geçen olayların hikayesidir. Hz. Adem, Hz. İbrahim, Hz. İsmail ve diğer peygamberlerin Allah’ın dinini yaymak uğruna başlarına gelen ilginç olaylar, güzel bir dille ve öğüt veren bir tarzda anlatılır. Kıssaların geri kalanından bir bölümü peygamber olmayan bazı şahıslar hakkında bir bölümü de geçmişte yaşamış toplumlar hakkındadır.

  Kur’an’da en uzun ve en çok dikkat çeken kıssası Hz. Yusuf’un kıssasıdır. Bu kıssaya girişte şöyle buyurulur:

  “(Ey Muhammed!) Biz, sana bu Kur'an'ı vahyetmekle geçmiş milletlerin haberlerini sana en güzel bir şekilde anlatıyoruz. Gerçek şu ki, sen bundan önce (bu haberleri) bilmeyen kimselerdendin.”
+ Yorum Gönder


kıssa nedir