+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Dil Devrimi Zulüm,zorbalık baskısı, esaret Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dil Devrimi Zulüm,zorbalık baskısı, esaret
  Zulüm,zorbalık baskısı, esaret 2. Asel
  Bayan Üye

  Dil Devrimi Zulüm,zorbalık baskısı, esaret

  Dil Devrimi
  Dil Devrimi (12 Temmuz 1932) , Türkçenin vatandaşların çoğunluğunun anlayamadığı Arapça ve Farsça kökenli sözcük ve dilbilgisi kurallarından arındırılıp Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak, ulusal dili olarak yazı ve konuşma dili haline getirilmesini amaçlayan devrim.
  Cumhurbaşkanı Atatürk öncülüğünde 1932 yılında başlatılmış, 1932-1938 yıllarındaki en köklü değişim döneminden sonra değişen hız ve yoğunluk düzeylerinde 1970'lere kadar sürmüştür. Eski Türk Dil Kurumu'nun kapatıldığı 1982 yılı, Dil Devrimi'nin bitiş tarihi olarak kabul edilebilir.


  Zulüm
  Zulüm ya da kıygı, bir kişiye veya gruba başka bir kişi veya grup tarafından ısrarlı olarak kötü davranmasıdır. En sık görülen biçimleri dini zulüm, etnik zulüm ve siyasi zulümdür, ancak bu terimler kendi aralarında örtüşebilirler.
  En sık görülen örnek, çoğunluk grubun azınlık gruplara zulmetmesidir, tersinin uygulaması genellikle zordur fakat Güney Afrika'daki apartheid bir istisna olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte çoğunluk grupları yerel olarak azınlık oldukları yerlerde sinirlenebilirler ve kendilerine zulmedilmiş gibi hissedebilirler; etnik çoğunluğa dahil olan bir kişi, çevresindeki büyük bir azınlığın içine girdiğinde onlara karşı düşmanlık hissedebilir.


  zorbalık baskısı
  Çoğu çocukla hayatının bir döneminde kardeşi veya arkadaşı tarfından dalga geçilmiştir. Bu şakayla karışık arkadaşça ve iki taraflı iki çocuğun da komik bulduğu bir şekilde gerçekleştiğinde çoğu zaman zarar verici olmaz. Ancak bu şakalaşma kırıcı kaba ve sürekli olmaya başladığında sınırı aşar ve zorbalık haline gelir durdurulması gereken bir hal alır.

  Zorbalık kasıtlı olarak fiziksel sözlü veya psikolojik olarak işkence etme işidir. Vurmak itişmek lakap takmak tehdit etmek ve alay etmekten tehdit ederek para veya değerli eşya almaya kadar giden geniş bir yelpazesi vardır. Bazı çocuklar bunu birinden uzak durup onun hakkında dedikodular yayarak yapar bazıları ise elektronik postaelektronik sohbet odalarıarkadaşlık ağı siteleri veya kısa mesajları kullanarak başkalarıyla alay eder ve onların duygularını incitirler.


  Bu sorunu baştan savıp çocukların başa çıkması gereken bir durum olarak görmemek dikkate almak gerekir. Sonuşları ciddi olabilir ve çocukların özsaygılarını ve gelecekteki ilişkilerini etkileyebilir. Ciddi vakalar trajik olaylarla sonuçlanabilir.


  esaret
  tutsak olanın durumu, tutsaklık, kölelik, esirlik.
  aşırı bağımlılık.
+ Yorum Gönder


zulüm zorbalık baskısı esaret