+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Ölçü birimlerinin kullanıldığı yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ölçü birimlerinin kullanıldığı yerler
  ölçü birimleri nerde kullanıyor söyler misini ? 2. Asel
  Bayan Üye

  ölçü birimlerinin kullanıldığı yerler

  ölçülerin hayatımızın bir çok alanında kullanılırız. Bunlardan özellikle metrenin hayatımızda vazgeçilmez bir yeri vardır.

  Bizler çizeceğimiz çizgilerden tutun da giyeceğimiz elbiseyi, gideceğimiz yolu, boyumuzu, kısacası hayatımızda uzunluk ölçülerine girebilecek bir çok şeyi metre ile ölçeriz.

  Bir marangoz yapacağı bir malzemeyi metre ile ölçerek bir hesap çıkarır ve kullanacağı tahtayı ona göre alır kullanır.

  Bir tapu görevlisi arsaları metre ile ölçerek hesaplar. Yani günlü hayatımızda metrenin büyük önemi vardır.

  Yine sıvı ölçeklerini de hayatımızda çok kullanırız. Örneğin arabamıza benzin alacağımız zaman, satın alacağımız sütten tutunda, günlük içeceğimiz suyu bile litre hesabı ile ölçeriz.

  Bütün ölçüler hayatımızı bir düzene koymak neyin ne kadar olacağını belirlemek amacıyla vardır. Şöyle bir düşünecek olsak ölçüsüz malzeme ile yapılan bir kek ile ölçü kullanılarak yapılan kekin arasında tat farkı mutlaka olacaktır. Yine ölçü alarak elbise diken terzinin diktiği elbise ile ölçü almadan elbise diken terzinin diktiği elbise arasında büyük fark olur. Ölçü alarak diken terzinin elbisesi üzerimize tam otururken, ölçüsüz diken terzinin elbisesi ya bol olur yada dar.
+ Yorum Gönder


ölçü birimleri nerelerde kullanılır,  ölçme birimleri nerelerde kullanılır,  standart ölçme birimleri nerelerde kullanılır,  1800 lü yıllarda ölçü birimleri,  ölçü birimleri nerede kullanılır,  uzunluk ölçme birimleri nerelerde kullanılır