+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Şiir nedir? Nasıl yazılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şiir nedir? Nasıl yazılır
  Şiir nedir? Nasıl yazılır 2. Asel
  Bayan Üye

  Şiir nedir? Nasıl yazılır

  Şiir Nedir


  Şiir, dilin anlam, ses ve ritim öğelerini belli düzen içinde kullanarak; bir olayı, ya da bir duygusal ve düşünsel deneyimi yoğunlaşmış ve sıradanlıktan uzaklaşmış bir biçimde ifade etme sanatı olarak tanımlanabilir. Şiirin tanımı için çeşitli sanat anlayışlarına göre farklı yaklaşımlar yapılmış, hatta şiirin tanımlanamayacağı da öne sürülmüştür.
  Ancak şu bilinmelidir ki şiir; bir insanın şiir şudur, şiir budur gibi tanımlarına sığmayacak kadar büyük güçlü ve bir okadar da güzeldir. şiir bir ilham işidir, şiir içten gelerek kişinin (şairin) isteği dışında oluşan bir özelliktir. Şaire düşen bunu not ederek farklı bir boyut kazandırmak somutlaştırmaktır. Şiiri herkes, her istediğinde, her yerde yazamaz. Şiir yazmak bir yetenektir. Ancak üç beş dizeyi sanatsal yönden düzenlenmiş şekilde herkes yazabilir. onun madden bir değeri, hoşluğu olabilir ancak manen. duygusal bir değeri olamaz içten gelere yazılmazsa.
  Kısaca şiir şairin kalbinden kaleme, kalemden kağıda dökülen duyguların yorumudur, bestesidir, tercümanıdır.


  Şiir Nasıl Yazılır

  Dilini geliştiren milletler, duygu ve düşüncelerini daha öz ve kısa ve etkili bir şekilde dile getirebilmek için ortaya koydukları veciz sözlere şiir demişlerdir.

  Şiir yazmak kolay değildir. Şiir yazan arkadaşlar bunun zorluğunu bilirler. Arif Nihat Asya; 'şiir yazan şair, doğum sancısı çeken kadına benzer, sancı çeker ve bir şiir doğurur' demiştir. Bu nedenle şiir, Şair'in çocuğu gibidir. Peki şiir nasıl yazılır. Şiir yazarken nelere dikkat edilmelidir?

  20. Yüzyılın büyük ve öncü şairi olan Mayakovski, Şiir Nasıl Yazılır kitabı için şöyle diyor:

  "Eline yeni kalem alan, bir hafta sonra da şiir yazmaya kalkışan birine kitabımın pek yararlı olacağını sanmam. Kitabım ancak tüm engellere karşın şair olmak isteyenlere yararlı olabilir." Zaten kitabın başından sonuna dek şiir deneyiminden yararlanarak kaleme aldığı göz önünde bulundurulursa Mayakovski'nin bu kitabını okumamak kendini şiire adamışlar için büyük bir eksikliktir.

  "Şiir bir üretimdir. Çok güç ve çok karmaşık türden bir üretimdir. Ama yine de üretimdir" diyen yazar "Bir insanı şairliğe götürecek, onun şiir yazmasını sağlayacak kurallar değildir amacım. Böyle kurallar yoktur. Şair bu kuralları yaratan kişidir" diyerek de okuyucunu koyduğu kurallar içerisine hapsetmek istemiyor. Devamla: "Şiir çalışması yalnızca eskiden saptanmış şiirsel yapıt özelliklerini incelemek değil, üretim sürecini incelemek yeni şeyler yaratmamızı sağlayacak bir çalışma yapmakladır.. Yenilik malzemelerde ve yöntemlerde yenilik yaratmak, her şiirin yazılışında zorunludur. İyi bir çalışma defteri tutmak, bu defterden nasıl yararlanacağı anlamak aşınmış ölçülerle kusursuz şiir yazmayı becermek daha önemlidir."[1] Tavsiyesinde bulunan Mayakovski, şiir yazma olayını bir tekniğe oturtuyor ve şairlere şöyle sesleniyor: "Kaleminize yalnızca bir şeyi şiirden başka yolla dile getiremeyeceğiniz zaman el atın. Ön hazırlıklarınızı ele alıp işlemeye apaçık bir toplumsal buyruk duyduğunuz zaman girişin ancak. Toplumsal buyruğu doğru olarak anlayabilmesi için olup bitenlerin ortasında olması gerekir"[2]

  Yazar, "Sanatın politik olmadığını O mit'i paramparça etmemiz gerekir" derken de sanat hakkındaki görüşünü ortaya koymuş oluyor. İyi bir şiirin yazılabilmesi için elimizde bir yığın ön çalışmanın şart olduğunu savunan yazar, malzemenin ne olduğunu da şöyle açıklıyor: "Bir şair, durum ne olursa olsun, her karşılaşmayı her işareti, her olayı sözcüklere dönüştürebilecek malzeme olarak görür."
+ Yorum Gönder