+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Dillerin oluşumu ile ilgili teoriler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dillerin oluşumu ile ilgili teoriler nelerdir
  dillerin oluşumu ile ilgili teoriler nelerdir 2. Asel
  Bayan Üye

  Dilerin Oluşumu İle İlgili Teoriler Hakkında Bilgi

  Bu dil oluşum teorilerinin bir kaçından kısaca bahsetmek gerekirse :

  1.İLAHİ KAYNAK (The original God given language).Tanrı ilk insanı Adem'i yarattı ve yarattığı insana bu gücü verdi.Birçok dinde Tanrının insana dili kullanmayı doğuştan bir yetenek olarak verdiği kabul edilir.Bu inanca göre bir bebeği yanlız başına bırakırsanız bir gün mutlaka orjinal dili konuşmaya başlar.

  2.DOĞAL SES KAYNAĞI :Bu çalışmaya göre dil doğal olarak üretilen seslerin taklidi şeklinde oluşmuştur.Mesela uçan bir nesne bir ses çıkarmaktadır ve insanlar bu uçuş durumuna o sesin taklidini yaparak isim vermişlerdir.(Veya, bomba "bom" diye patladı gibi..) Buna doğal ses yankıması denir.
  Ayrıca insanların acı çektiklerinde , bir iş yaparken zorlandıklarında vesaire.. çıkardıkları seslerde bu guruba girer.

  3.SÖZLERİN VE JESTLERİN BİRLEŞİMİ : Bu araştırmaya göre dil fiziksel jestlerin ve oral yoldan üretilen seslerin arasındaki bağdan oluşmuştur.Duygusal durumların ve niyetlerin belirtilmesi olarakda söylenebilir.
  İddiaya göre insanlar önce iletişim için bazı jestler oluşturdular ve daha sonra zamanla bu hareketler ağızdan çıkan seslerle birleşti.
  Farkında olmadan 'güle güle' derken 'el sallamak' buna işaret eder

  4.BİYOLOJİK YAPI-GENLER :Bu araştıma dilin temel biyolojik formasyonlarla ve insanın kendi gelişimiyle alakalı olduğunu savunur

  5.FİZİKSEL UYGUNLUK : İnsanın dişlerinin dikey olması,ağzının çabuk açılıp kapanmak için küçük olması,dudakların çok kaslı oluşu,dilin esnek oluşu dil için çok müsait olmayı getirir.Bu durumda bir dil oluşması ister istemez kaçınılmazdır.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Dilin Oluşumu
  Dil, insanların birbirleri ile iletişim kurmakta kullandığı bir kavram olarak anlatılsa da dilin vazifesi bu kadarla sınırlandırılırken, dilin nitelikleri sadece bu tanıma indirgenemez. Halkın gerçek bir ürünü olan dil; oturup da bir komisyon tarafından oluşturulmuş bir kültür olgusu ve/veya kavramı değil, halkın dilden dile, nesilden nesile aktardığı bir hazinesi olarak günümüze kadar çıkagelmiştir. Bu sebeple, bir milletin dili incelendiğinde aslında geçmişten yüklü hikayeler taşıdığı, o milletin yaşayışı hakkında derin bilgiler içerdiği görülebilir ve dilin oluşumu hakkında önemli bilgiler elde edilebilir

 4. Ziyaretçi
  teoriler daha fazla yok mu hepsi bu kadar mı ?

 5. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  teoriler daha fazla yok mu hepsi bu kadar mı ?
  araştırdım bir tek bunlar var umarım işinize yaramıştır

+ Yorum Gönder


dillerin oluşumu ile ilgili teoriler,  dilin oluşumu ile ilgili teoriler,  Dilin oluşum teorileri ,  dilin oluşumuyla ilgili teoriler,  dillerin oluşum teorileri,  dil oluşum teorileri