+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Kazım karabekirin doğu anadolu bölgesindeki ordusu neden dağıtılmamıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kazım karabekirin doğu anadolu bölgesindeki ordusu neden dağıtılmamıştır
  kazım karabekirin doğu anadolu bölgesindeki ordusu neden dağıtılmamıştır

  mondros mütakeresinde osmanlıda hiç bir düzenli ordu kalmaması maddesi konmuştur ancak kazım karabekirin doğu anadolu bölgesindeki ordusu neden dağıtılmamıştır ? 2. Asel
  Bayan Üye

  kazım karabekirin doğu anadolu bölgesindeki ordusu neden dağıtılmamıştır

  Türk Kurtuluş Savaşı Doğu Cephesi


  Kurtuluş Savaşı başlamadan önce Doğu Anadolu'nun Ermenilerin eline geçmesine mani olmak için Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adıyla bir örgüt kurulmuştu. Bu kuvvetler Ermenilerle Oltuda çatışma haline girmişlerdi.

  TBMM Hükümeti artan Ermeni sorunlarına ve yayılmacılığına son vermek amacıyla 20 Eylül 1920'de bölgede bir askeri harekat yapılmasına karar verdi. 15. Kolordu Komutanı Musa Kâzım Karabekir'i tam yetkiyle Doğu Cephesi Komutanlığına atadı.

  29 Eylül 1920'de saldırıya geçen Kâzım Karabekir kuvvetleri, birkaç gün içerisinde Ardeşen-Yusufeli-Oltu-Bayezit hattını aşarak Drastamat Kanayan komutasinda Ermeni kuvvetleriyle catışmaya girdi. İlk cephe Oltu Muharebesi oldu. Daha sonra Simon Vratsian ve Artashes Babalian komutasinda olan Ermeni Gucleriyle Sarıkamış Muharebesi (1920) ve Kars Muharebesi yapıldı. Kars'ın doğusuna çekilen Ermeniler Bolşevik Rusya'dan ve ABD'den yardım istedi. Bolşevik Rusya bu kafkasyayı kendi nüfüz alanı olarak gorduğunden dolayı ve Türk Kurtuluş Savaşı'nı desteklediği için yardım etmeyi reddetti. ABD'den de olumlu yanıt alamayan Ermeniler, işgal ettikleri Erzurum, Kars, ve çevresini Kazım Karabekir kuvvetlerine bıraktı ve bugünkü Ermenistan'ın batısına çekildi. Barış antlaşması imzalanmamışdı.

  Kazım Karabekirin kuvvetleri Ermeni birliklerini daha ileri giderek Gümrü'ye kadar takip etti. Burada Gümrü Muharebesi yapildi. Yenilen Ermeniler barış istedi.


  Barış isteğini kabul eden TBMM Hükümeti 2 Aralık 1920'de Ermenistan'la Gümrü Antlaşmasını imzaladı. Antlaşmaya göre Batum, Sarıkamış, Kars, Ağrı, Erzurum, Artvin, Oltu ve çevresi TBMM Hükümetine bırakılırken savaş esnasında Kazım Karabekir kuvvetlerinin eline geçen Gümrü kenti ise Ermenistan'a bırakıldı. Ayrıca, Mondros sonrasında Ermenistan'a bırakılan Tuzluca (Kulp) kazası da TBMM hükümetinin kontrolüne kaldı. Gümrü Antlaşması'na göre:
  Sevr Antlaşması'nın geçersiz olduğu Ermenilerce de benimsenmiştir.
  Ermeniler Doğu Anadolu'daki her türlü isteklerinden vazgeçmişlerdir. Büyük Ermenistan kurma girişimleri sona ermiştir.
  1878'de elden çıkan Kars ve çevresi Türkiye'nin topraklarına katıldı.
  Gümrü Antlaşması TBMM'nin uluslararası alanda ilk siyasi başarısıdır.
  Misak-ı Milli'nin doğu sınırları kısmen de olsa belirlendi.
  Halk üzerinde ordu ve meclisin güveni artmıştır.
+ Yorum Gönder