+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Şarkı nasıl söylenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şarkı nasıl söylenir
  Şarkı nasıl söylenir 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Diyafram Nasıl Kullanılır

  Diyaframın bu iki hareketini aşağıdaki tekniklerle düzenli çalışarak geliştirirsek, şarkı söylememizi kolaylaştıracak soluk alma-verme biçimini düzenlemiş oluruz.
  Tüm duygularımızın doğuş yeri diyaframdır. Sevinç, gülme, ağlama, esneme, korku gibi duygusal durumlar, diyaframın titreme, kasılma ve gerilmesiyle oluşur.
  Doğada üç türlü ses vardır.

  CELÂLÎ SES : Gücü
  CEMÂLÎ SES: Güzelliği
  KEMÂLÎ SES : Bilgeliği temsil eder.
  Bu seslerin yerinde ve yeterince kullanılması kişinin müzikal ve insani kimliğine güç katar.

  DİYAFRAM NEFESİNİN ÖZELLİKLERİ

  1- Diyafram nefesinde hava, ciğer uçlarına kadar inerek, diyaframla güç birliğine ulaşır. Böylece dolaylı yoldan ses organı da bu güç birliğinden yararlanarak rahatlar.
  2- Diyafram nefesi, diğer nefeslere oranla kalbimize daha az yük olur.
  3- Diyafram nefesi daha geç, daha düzenli ve istenen basınçta boşalmaya elverişlidir.
  4- Diyafram nefesi, göğüs boşluğundaki rezonansı kısıtlamaz.

  DİYAFRAM NEFESİNİN ALINMASI
  1- Vücudumuzu rahat hale getirirken, akciğerlerimizdeki havayı (F) konsonunu kullanarak ateşi üfler gibi (dudaklar Fü diyerek ama ses çıkarmadan nefes verir gibi) sonuna kadar boşaltalım. Bu boşaltmanın en sonunda dayanamayıp aldığımız mecburi yeni nefes, diyafram nefesidir.
  2- Rahatlık içinde bir çiçeği koklarken aldığımız nefes, diyafram nefesidir.
  3- Bir olay karşısında hayret ettiğimiz anda (Hı veya Ha diyerek içimize çektiğimiz) aldığımız nefes, diyafram nefesidir.
  4- Korku anında (Hi diyerek içimize çektiğimiz) aldığımız nefes diyafram nefesidir.
  5-Yatakta sırtüstü yatarken alınan nefes, diyafram nefesidir.
  Not: Şarkı söylemek için alınan en uygun nefes, çiçek koklar gibi alınan nefestir.


  Ses Bozukluklarının Nedeni

  Nefes, akciğerlerin eşit bir biçimde havayla dolmasıdır. Bu nefes bizi rahat hale getirmediği, yumuşak ve kaynaşan bir sesin oluşumuna elverişli olmadığı için şarkı söylerken kullanamayız.

  Şekil 2'de 2 sayısı ile gösterilen omuz ve göğüs nefesidir. (Jimnastik nefesi) Bu nefes, havanın daha çok ciğerlerin üst yarısında toplananıdır. Bu tür nefes, bilindiği gibi beden eğitimi çalışmalarında kullanılan nefestir. Kalbe daha fazla yük Olduğu ve göğüs boşluğundaki rezonansı önlediği için şarkı söylemeye fazla elverişli değildir.. Havayı, kalbi sıkıştıracak şekilde ve hançeresinin pek yakınına topladığı için yorucu ve tehlikeli bir nefes alış şeklidir. Ayrıca bu nefesle alınan hava, diğer nefes alış şekillerine göre, ciğerlere dolan havadan daha azdır.

  Şekil 3'de gösterilen nefes diyafram nefesidir. İşte bu nefes şarkı nefesidir. Çiçek koklar gibi, havayı ciğerlerimizin en derin köşelerine doldurmaya çalışırken, karnımızı dışarı doğru itersek diyafram nefesini elde ederiz. Nefes verirken de, karnımızı hafıfçe içeri doğru çekerek, diyaframımızı çalıştırrnış oluruz.

  Doğru diyafram neresi almak için, önce burnumuzdan nefes almalıyız. Diyafram nefesi, yatmakta olan bir insanın doğal nefes alış biçimidir. Sırt üstü yatarken, elimizi karnımızın üzerine koyarsak, bu hareketi rahatlıkla izleyebiliriz. Yatarken çok doğal olan bu nefes, ayakta iken zorlukla ve belirli bir teknikle elde edilir. Bir şarkıcı için diyafram nefesi çok önemlidir.  Diyafram nefesinde, diyafram kubbelenip düzlcşerek, havayı düzeni bir şekilde boşaltır. Bu ritmik hareketi kontrol etmek için, ayakta bir elin avucunu göğsün üst kısmına, diğerini de alt tarafına dayamalıdır. Böylece, diyafram bölgesindeki avucun, hava basıncı ile dışarı doğru itildiği hissedilmelidir.. Bir çiçeği koklarken, hayret ve korku anında, yatarken alınan nefes, doğal diyafram nefesidir. Diyafram nefesi alınırken omuzlar yukarı kaldırılmamalı ve göğüste gözle görülür bir hareket olmamalıdır.


  Diyafram nefesi, daha çok akciğerlerin alt yarısında toplanan ve ciğer uçlarına kadar inerek diyaframla ilişki kuran nefestir. Bu nefes, ses eğitimine en uygun olan nefestir.Diyafram nefesinde hava, diyafram ve ses organının güç birliği şarkı söylememizi kolaylaştırır. Diyafram nefesi, diğer nefeslere oranla, kalbimize fazla yük olmaz. Diyafram nefesi, şarkı söylemek için gerekli olan daha geç, daha düzenli ve istenen basınçta nefes boşaltmaya çok elverişlidir. Bu nefes göğüs boşluğu rezonansını kısıtlamaz


  Nefes egzersizleri başlangıçta baş dönmesi ve yorgunluk yapabilir. Bunda çekinilecek bir şey yoktur. Fazla oksijen almak, insanda sersemlik yapar. Nefes alma- verme süreci sona erdiği zaman, çok kısa bir an bütün kasları gevşeterek , daha verimli yeni bir nefese hazırlanılmalıdır.

  Şarkı söylerken, gereğinden fazla hava vermek, sesin hışırtılı ve havalı çıkmasına neden olur. Her ses içiıı, gerektiği kadar hava harcanmalıdır. Fazla hava kullanmak yüzünden, ses tellerinin kasılmaları ile ses tizleşmeleri ve ses kısılmaları meydana gelir. Bunun için başlangıçta, doğru nefes alma, ölçülü verme ve zamanında gevşemeleri iyi öğrenmek için yaptığı çalışmalar bir şarkıcıyı amacına daha çabuk ulaştırır. Şarkı söylerken, müzik cümlelerinin durumuna göre denetimle veya kaçamak nefes alınır.

  A) DENETİMLİ NEFES: Yavaş, uzun, geniş ve yeterince alınmalıdır. Gereğinden fazla nefes almak ses tellerini sıkıştırır. Denetimli nefes hem ağız hem de burundan alınabilir.

  B) KAÇAMAK NEFES: Çabuk, kısa, geniş ve yeterince alınmalıdır. Kaçamak nefes sadece ağızdan alınır. Bu nefes. gülme, korkma gibi durumlarda karın duvarının kasılması ile oluşur.  Nefes Çalışmaları


  1- Çiçek koklar gibi nefes almak ve alınan nefesi F veya S konsonu (sessiz harfi) ile boşaltmak. Bu çalışmada çiçek koklar gibi alınan nefes tıslar gibi düzenli bir biçimde boşaltılmalıdır.


  2- Alınan bir tek nefesin, kesik kesik boşaltılması.Bu çalışma nefesin, diyafrarnla sıkı bir şekilde işbirliği yapmasına yardımcı olacak ve nefes basıncını arttıracaktır. Alınmış bir tek nefes S konsonu kullanılarak kesik kesik verilirken ikinci bir nefes alınmamalıdır. Kesik nefes çalışmalarına, eğiticinin sayacağı her sayıya karşı bir kesik nefes istenmesiyle başlanmalıdır.

  Başlangıçta 5 kesik nefes, birinci yıl çalışmaları sonunda en çok 30 kesik nefese kadar çıkarılmalıdır.. Nefes çalışmalarında kalbimiz, normal nefese oranla daha büyük bir yük altındadır. Tutularak boşaltılan bir nefes esnasında, kalbimizin daha kuvvetli ve sık çarptığını hissederiz. Bu yüzden, bütün nefes çalışmalarının, kalbe fazla yüklenmeden dengeli ve makul sürelerde uygulanması gerekir.

  3- Kesik ve uzun nefes çalışmaları bir arada yapılmalıdır.

  4- Kuvvetli, hafif, kesik ve uzun nefes çalışmaları. Bu çalışmaların amacı kesik ve uzun nefes çalışmalarına kuvvetli ve hafif nefesleri de katarak nüans yapılmasını sağlamaktır.

  5- Büyüyen ve küçülen, kesik ve uzun nefes çalışmaları. Bu çalışmaların amacı, diyafram gücünü ve nefes basıncını arttırmaktır.
 3. Ziyaretçi
  Arkadaşlar benim sesim güzel en azından çevremdekiler öyle söylüyor.Bende şarkıcı olmak istiyorum yaşım 12 biraz küçüğüm.Ben bestelerimi çevremdekilerle paylaşıyorum gitar eşliğinde.Ve çevremdekiler beyeniyor arkadaşlar felanda.Bana önerilerinizi söylerseniz sevinirim.
 4. Ziyaretçi
  Sarki soylerken soylediginiz sozleri icten kalpten soylemelisiniz sanki sarkidaki sozleri yasamisinizda boyle soyluyomuzsunuz gibi olmali ve bunu seyirciye hissetirmeli.Boylelikle seyircide sesinize hayran kalicaktir ve en cok rastlanan korku sahne korkusudur.Kendinize guvenin .Sesinize guvenin sanki orada sadece sen ve moledilr varmis gibi denemeler icin evde bir yakininizi karsiya alip sarki soylemelisiniz ve gun gectikce kisi sayisini artirmalisin Eger bir muzik aleti calabiliyorsaniz o zamn swnlisinizdir mesela bir orgu calin ilk once notalara bakarak calin ve tuslari ezberleyin sonra orgu soyleyeceniz sarkiyi ezberleyin en son olarak gozunuzu kapatip orgu calip sarkiyi birlikte soylemelisiniz .Benden bu kadar
  Kocaman opucuklerimle hoscakalin.☺☺☺☺☺🎧🎤🎵🎶🎼🎻🎹🎷🎺🎸

 5. Ziyaretçi
  benim sesim çirkin nasıl güzelleştirebilirim yardım edin sesimin güzel olmasını istiyorum!!

 6. Fatma
  Administrator
  benim sesim çirkin nasıl güzelleştirebilirim yardım edin sesimin güzel olmasını istiyorum!!
  Ses güzelleştirme konusunda alternatif tıp dünyasında imdadımıza koşmaktadır. Sabahları çiğ yumurta içen kişilerin ses tellerinin kuvvetlendiği ve bu sayede üst seslere rahat bir şekilde çıktıkları belirlenmiştir. Güzel bir sesiniz varsa ve en büyük sorununuz üst seslere çıkmaksa sabahları yumurta içerek ses tellerinizi güçlendirebilirsiniz.

 7. Ziyaretçi
  önce gözlerimi kapatmalıyız çünkü en önemli den birisi şarkı söylerken gözleri kapatmak şarkını içindemişiz gibi şarkıyı benimsemek eyer şarkıyı içten söylemesek şarkıyı asla güzel söylemeyiz

 8. Ziyaretçi
  merhaba benim de yaşım on iki ve bende jendimce besteler ysptım. etrafımdakiler sesin güzel diyor ve bende şarkıcı olmak istiyorum michael jackson fanıyım ve aynı onun gibi erken yaşta şarkıya başlamayı çok istiyorum herneyse sen ingilizcemi, söylersin türkçemi bilmiyorum ben 2 sindende sana tavsiye veriğim ingilizce olarak michael jackson man in the mirror ve bilie jean demi lovato heart attack türkçe fazla dinlemem favorim ingilizce ama modelin şarkılarını veya serdar ortacın şarkılarını öneririm sesin güzelse onu kullan (:

+ Yorum Gönder


şarkı nasıl söylenir,  nasıl şarkı söylenir,  nasıl güzel şarkı söylenir,  güzel şarkı nasıl söylenir,  uzun hava nasıl söylenir,  nasil sarki soylenir