+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Beyşehir gölü hangi bataklığa dökülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Beyşehir gölü hangi bataklığa dökülür
  beyşehir gölü hangi bataklığa dökülür 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  beyşehir gölü hangi bataklığa dökülür

  Beyşehir Gölü’nde bataklık tehlikesi

  Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’nden sulama amaçlı fazla miktarda su alınması ve aşırı otlanmanın, gölün kıyı kesimlerinde bataklık oluşumuna neden olduğu bildirildi.
  Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır, yaptığı açıklamada, yüzölçümü 651 kilometrekare olan Beyşehir Gölü’nde DSİ’nin, sulama gerekçesiyle normalden fazla su çektiğini söyledi.
  Bunun, göldeki su miktarının yaklaşık 1.5 milyon metreküp azalmasına ve su seviyesinin 2 metre düşmesine yol açtığını belirten Bayındır, “Su seviyesinin düşmesi, göl kıyısındaki suyun 150 metre çekilmesine ve kıyı bandında bataklık oluşmasına neden oldu. DSİ’nin yanlış sulama politikası yüzünden göl elden gidiyor” dedi.

  BATAKLIK TEHLİKESİ
  Yanlış balık yetiştiriciliğinin de, göl içinde aşırı miktarda ot büyümesine yol açtığına işaret eden Bayındır, şöyle devam etti: “Gölde geçmişte otobur balık türleri yaşıyordu. Tarım Müdürlüğü, göle etobur balık türleri bıraktı. Zamanla, etobur balık sayısının artması, göl içinde aşırı otlanmaya ve sazlık alanların genişlemesine neden oldu. Gerek su seviyesinin düşmesi, gerekse aşırı otlanma, gölün kıyı kesimlerinde oluşan bataklık alanlarını büyütüyor. Bu durum, göl için ciddi tehlike arzetmektedir. Eğer, önlem alınmazsa, gelecek yıllarda Beyşehir Gölü tümüyle bataklığa dönüşür.” Bayındır, gölün son durumu konusunda Başbakanlık ve ilgili bakanlıklara yazı yazdığını, acil önlemler alınmasını istediğini bildirdi.

  DSİ: “SU SEVİYESİ NORMAL”
  Öte yandan, DSİ yetkilileri, Beyşehir Gölü’nün su seviyesinin normal olduğunu söylediler. Bu yılın kurak geçtiğini, buna paralel olarak baraj, gölet ve yeraltı sularında da azalma meydana geldiğini belirten yetkililer, “Gölden zaman zaman normalden fazla su aldığımız doğrudur. Ancak, bunu zorunlu yaptık. Tarım alanlarını sulamak için buna mecburduk. Şu anda, Beyşehir Gölü’nden su almıyoruz. Belediye Başkanı’nın görüşlerine de katılmıyoruz” dediler.
+ Yorum Gönder