+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda İzmir'e ait yöresel oyunlardan Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İzmir'e ait yöresel oyunlardan
  izmir'e ait yöresel oyunlardan 2. Gülcan
  Devamlı Üye

  izmir'e ait yöresel oyunlardan

  izmir yöresi oyunları


  iparmak, Kostak ali, Sürmene, Ötme bülbül, Sebaye, Kırmızı buğday, Soğuk kuyu, Gökçen efe, Sinan ağa, Zahide molla, Karyolamın Demiri, Gündoğdu, Baylan cemile, Bergama konakları, Entarisi Mavili, Fındık Sıdıkam, Al Basma, Kız Harmandalısı, Ey Yüceler, Bergama Zeybeği, Harmandalı, Bergama Bengisi, Güvende, Somalı, Yalabı, Dağlı, Arpazlı, Çekirdeksiz Bağlarım, İsmailli, Jandarma, Yunddağı, Sebai, Üç parmak, Nacakoğlu,Baylan Cemile,Armutlu Bom Zeybeği,Koca Solak. Oyunlar çoğunlukla 9/8 ve 9/4 lük ritmlerle oynanır.

  İzmir ilinde kaynak kişilere örnek olarak Vehbi Yazıcıoğlu, İsmail Özboyacı, Aliihsan Güngül, Zilli Musa ,Sandık Efe, Feyzullah Çakı ve Hasan Türken gösterilebilir.

  Yörede Bergama ilçesinin ağırlığı hissedilmektedir. Bunun sebebi ilçede bulunan Kozak yöresinin kültürel derinliğe sahip olmasıdır. Menemen ve Ödemiş köyleri oyunların derlendiği diğer yörelerdir. Son yıllarda Kemalpaşa, Menderes, Mordoğan ve Selçuk ilçelerinde de derleme çalışmaları yapılarak bir çok oyun derlemesi yapılmıştır.

  Ege üniversitesi konservatuvarı Türk halk oyunları bölümünün; Bergama belediyesi konservatuvarı halk oyunları bölümünün; Bergama Halk eğitim merkezinin; Bergamayı sevenler Turizm derneğinin ve Bergama kültür sanat vakfının derleme çalışmaları halen alanda devam etmektedir.
+ Yorum Gönder