+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Grafik nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Grafik nedir
  grafik nedir grafik hakkında bana bilgi lazım, ödevimi yapacağım ve değişik gelecek bir bilgi bulamadım, lütfen yardımcı olun 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Grafik hakkında bilgi

  Grafik Nedir : İstatistik çalışmalarında elde edilen bilgiler, ilk bakışta anlaşılabilmesi için, resim, şekil veya çizgilerle gösterilir. Bu şekillere grafik denir.

  Grafik Nedir ? (Detay)

  Sayısal verilerin çizgilerle ifade edilmesi yöntemine grafik denir. Grafikler, sayısal verileri görselleştirerek bunlar arasında karşılaştırmalar yapılabilmesine imkân tanır. Böylece sayısal verilerin anlaşılması ve yorumlanması mümkün olur. Tablo çizelgelerin grafiklere dönüştürülmesi suretiyle verilerdeki artış ve azalışların tespit edilmesi ve değerlendirmeye tâbi tutulması mümkün olur. Bununla birlikte grafikler hazırlanırken dikey ölçek üzerinde grafik birimi yer almalıdır.

  Bir çok bilimin öğretiminde olduğu gibi coğrafya biliminin öğretiminde de grafiklerden yararlanılmaktadır. İlköğretim ikinci kademe Sosyal Bilgiler dersleri coğrafya konularının öğretiminde grafiklerden yararlanarak sayısal verileri ya da tablo çizelgeleri görselleştirme yoluna gidilmektedir. Ülkemizin iklimiyle ilgili değerlendirmelerde meteorolojik verilerin grafiklerle öğretimi ve yorumu yapılabilir. Yine ülkemizin nüfus coğrafyası, doğal kaynakları, ziraat ve turizm coğrafyasına ait verileri grafiklerle görsel bir görünüm kazandırılarak, söz konusu verilerin öğretimi kolaylaştırılabilir. Coğrafya öğretiminde istatistiksel grafikler kullanılmaktadır.

  Bunlar:
  1-Çizgi grafikler,
  2-Sütun(Çubuk) grafikler,
  3-Daire(pasta, dilim) grafikler,
  4-Alan grafikler,
  5-Halkalı grafikler,
  6-Resimli grafikler.

  Sözü edilen grafikleri Microsoft Word ya da Microsoft Excel yazılım programlarından kolayca elde edebilmek mümkündür. Öğrencilerin de aynı çalışmaları kısa sürede öğrendikleri görülmektedir.


  1 - Çizgi Grafik


  grafik nedir 1.jpg


  2 - Sütun Grafik  grafik nedir 2.jpg

  3 - Daire-Pasta Dilim Grafik

  grafik nedir 3.jpg


  4 - Alan-Yüzey Grafiği

  grafik nedir 4.gif


  5 - Halka Grafik


  grafik nedir 5.gif
+ Yorum Gönder


sütun grafiği,  halka grafıgı nedır,  gerçek sütun grafiği,  sütun grafiği ile ilgili bilgi