+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Kutuplarda yaşayan hayvanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kutuplarda yaşayan hayvanlar
  kutuplarda yaşayan hayvanlarhangileridir bana bir kaç hayvan ve özelliklerini yazarmısınız 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kutuplarda yaşayan hayvanlar hakkında bilgi

  Bir küre şeklinde olan Dünyamızın kuzeyinin en uç noktasında kuzey kutbu , güneyinde ise güney kutbu bulunmaktadır . Kutuplar Dünya'nın en soğuk bölgeleridir çünkü Dünya'nın Güneş'e en uzak noktaları kutuplardır .
  Atmosferin katmanlarından 1 . kat olan TROPOSFER'in kalınlığı kutuplarda 8 km'dir .
  Dünya'nın ekvatoru ile kutupları arasında yaklaşık 100°C'lik bir ısı farkı vardır . Eğer böyle bir ısı farkı fazla engebesi olmayan bir yüzeyde gerçekleşmiş olsaydı , hızı saatte 1000 km'ye varan fırtınalar Dünya'yı allak bullak ederdi .
  Dünya'nın ekseninin 23°27'lık eğimi , kutuplarla ekvator arasındaki atmosferin oluşmasında engel oluşturabilecek aşırı sıcaklığı önler .


  Eğer bu eğim olmasaydı , kutup bölgeleriyle ekvator arasındaki sıcaklık farkı çok daha artacak ve yaşanabilir bir atmosferin var olması imkansızlaşacaktı .
  İşte kutuplardaki yaşamla ilgili bazı bilgiler:

  Kutuplarda yaşayan insanlara eskimolar denir . Bakın işte yanda bir eskimo duruyor . Eskimolar buzdan yaptıkları evlerde yaşarlar . Vücutları soğuğa dayanıklıdır .

  Kutuplarda her yer karla ve buzlarla kaplıdır . Kutuplarda sık sık kar fırtınaları olur . Eskimolar buz tutmuş sulardaki buzu kırıp balık avlayarak beslenirler .


  Kutuplardaki buzlu sularda yaşayan balıkların neden donmadığını hiç merak ettiniz mi? Bu balıklar , derilerindeki buz kristallerinin sıcaklığını -20°C'ye düşüren bir proteini üreten gene sahiptirler . Bu protein buz kristallerindeki oksijen moleküllerine bağlanarak genleşmelerini engeller . Yani canlının donmasını önler .
  Kutup ayısı geniş , düz ve tüylü pençeleri ve kaygan olmayan ayak tabanları ile buz üzerinde çok süratli koşabilir . Kutupların soğuk ikliminde kalın bir kürke sahip olan kutup ayılarının derilerinin altındaki 10 cm'lik yağ tabakası soğuğun onları etkilememesini sağlar . Böylece buzlu sularda saatte 10-11 km hızla , 2000 km uzağa kadar yüzerek gidebilirler . Allah beyaz kutup ayılarına çok güçlü bir koku alma yeteneği vermiştir . Bu sayede 1 . 5m kalınlığındaki kar tabakasının altında saklanan bir fok balığının kokusunu bile rahatça algılayabilirler . Üstelik gözlerinde zara benzeyen bir gözkapağı daha vardır . Bu kapak onlar için bir nevi "güneş gözlüğü" görevi görür ve onları kar körlüğüne karşı korur .


  Fok balıkları hayatlarının büyük bir kısmını suda geçirirler . Foklar suda ve buzda hiç üşümezler . Çünkü kürkleri ve vücutlarında depoladıkları yağ onları soğuktan korur . Yavrular doğduklarında bebek yağı denilen bir yağla kaplı olarak doğarlar . Küçücük vücutları bu yağ sayesinde sürekli sıcak kalır . Fok , yavrusunu doğurduktan sonra ona bir tanışma öpücüğü verir . Bu öpücük sayesinde yavrusunun kokusunu tanır ve onu başka yavrularla hiç karıştırmaz . Penguenler , Güney Kutup Bölgesi'nde yaşarlar . Bu hayvanların vücut sıcaklığı 40°C , yaşadıkları ortamın sıcaklığı ise -40°C'dir .
  Bu da penguenlerin , 80°C'lik bir sıcaklık farkına dayanmaları demektir . Bunu sağlayan , hayvanın derisinin altında bulunan kalın yağ tabakasıdır . Bu tabaka , vücut sıcaklığının kaybolmasına engel olur .


  Paytak paytak yürüyen penguenler aslında bir kuş türüdür ama uçamazlar . Üstelik onların ayaklarına giyecek ayakkabıları da yoktur . Ama buz üstünde kaymadan kolaylıkla yürürler . Ayrıca , evleri de olmayan penguenler buz üstünde yaşarlar . Soğuktan korunmak amacıyla , kümeler halinde toplanarak birbirine adeta yapışan 400 bin üyeli penguen topluluğu mükemmel bir dayanışma örneği sergiler . Aldıkları bu önlemle sıcaklığın devamlılığını sağlayarak ısı kaybını yarıya düşüren sevimli penguenler , kümenin dışında kalanları da sırayla aralarına alarak onların da ısınmalarını sağlarlar . Penguenlerin hepsi birbirine benzer . Eşlerini , yavrularını , yavrular da anne babasını seslerinden tanırlar . Unutmayın , aklı ve zekası olmayan bir penguenin 400 bin penguenin arasından birini belirleyip , onun sesini tanıyabilmesi Allah'ın gücünün , merhametinin ve yaratışındaki üstünlüğün bir başka göstergesidir


  kutuplarda yaşayan hayvanlar 2 - Kopya.jpgkutuplarda yaşayan hayvanlar 1.jpgkutuplarda yaşayan hayvanlar 3 - Kopya.jpg
+ Yorum Gönder