+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Bir ülkeye yatırım yapma nedenleri nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir ülkeye yatırım yapma nedenleri nedir
  Bir ülkeye yatırım yapma nedenleri nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bir ülkeye yatırım yapma nedenleri nedir

  yatırım yapma nedenleri nedir


  Türkiye’nin değişmeyen gerçeklerinden biri hiç kuşkusuz bölgemizin uzun yıllardır en dezavantajlı bölgelerden biri olmasıdır. Geçmişte yaşanan trajik olaylar ve gecikmiş altyapı yatırımları başta olmak üzere her alanda yaşanan olumsuzluklar ve olağanüstülükler bölgemizin yerinde saymasına neden olmuştur. Son yıllarda ise normalleşme eğilimine giren Bölgemiz ve Mardin, Batı ile arasındaki gelişmişlik farkını kapatma niyetinde.

  Oluşan farkın kapanması, geri kalmışlığın aşılabilmesi ve bölge insanının kendi ayakları üzerinde durabilmesi için ihmal edilen ve/veya geciken altyapı yatırımlarına hız verilmiş ve bölge yürürlüğe giren Yeni Teşvik Sistemi ile de en yüksek indirim oranları ile desteklenmiştir. Halen yatırım kararlarında öncelikli bir konuma sahip bölgemiz, Terör ve Şiddet olaylarının azalması, altyapı yatırımlarına hız verilmesi ve Türkiye ve Dünya ile entegrasyon sürecinde daha sağlıklı bir rotaya girilmiş olması ile kendi insanına ve ülkemize geleceği konusunda ümit vaad ediyor.

  Bölgemizde Mardin’in hiç kuşkusuz apayrı bir yeri var. Sahip olduğu kültürel miras ve çok kültürlü yaşam tarzı sadece bölge için bir güven ve umut aşılamıyor, aynı zamanda bu çok kültürlü yapı komşu ülkelerle ticareti de olumlu anlamda etkiliyor. Gerçekten de ihracat rakamlarının her geçen gün arttığı mardin bu anlamda dış ticaret açığının kapanmasına, başka bir ifadeyle ülkenin genel ekonomisine de önemli bir katkı sunmakta ve ileride artarak sunacağını kanıtlamaktadır. Sıkıntılı günleri geride bırakmaya azmetmiş bölge insanı “Açılan Yeni Sayfa” - “Girilen Yeni Dönem” ile her alanda refah seviyesini yükseltecek bir cehd içine girmiş vaziyette.

  Petrol geliri ile daha şimdiden ihtiyaçlarının çoğunu ithalat yoluyla karşılayan ve bundan sonra da karşılaması beklenen Kuzey Irak’a olan komşuluğun sunduğu stratejik konumunu da eklerseniz ihracat odaklı yatırımların ne kadar kazançlı olabileceğini siz değerli yatırımcılarımız hesap etsinler. Kalan Tek eksiğimiz ise İRADE, CESARET ve GİRİŞİM.

  Lojistik avantajının yanı sıra Çukurova’ya rakip gösterilen uçsuz bucaksız tarım arazileri ve Türkiye’nin hiçbir yerinde eşine rastlayamayacağınız şahsına münhasır turizm potansiyeli ile de girişimcilerin yatırım yapmaya yönelik düşünmelerini sağlayacak bir dizi başlık var.

  Yatırım yapma konusunda Batıya kıyasla taşıdığı riskler kadar sunduğu avantajlar da bir o kadar fazla. Yatırım konusunda bakir alanlara mevcut bölgemiz rekabetin az olması ile önemli bir avantaj sağladığı söylenebilir. Bazı sektör yatırımları yok bile.

  Her geçen gün artan yatırımlar ve başarılı işletme sayısı insanımızı yatırıma cesaretlendiriyor. Bu açıdan gerek bölge insanımızın gerek daha tecrübeli batılı firmaların bölgenin potansiyelini doğru değerlendirip doğru yatırımlarla kendi işletmelerine hayat vermelerinin yanı sıra bölgemizin makus kaderini değiştirmesi ve ülkenin genel ekonomisine de olumlu bir katma değer sağlaması temennisiyle
+ Yorum Gönder