+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Everest tepesi neden karla kaplı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Everest tepesi neden karla kaplı
  everest tepesi neden karla kaplı 2. Asel
  Bayan Üye

  everest tepesi neden karla kaplı

  everest tepesi hakkında bilgi


  Dünyamızdaki ısının kaynağı güneş olduğuna göre ve bir dağın tepesi güneşe daha yakın iken orada hava niçin daha soğuk oluyor? Öncelikle şunu söyleyelim ki, güneş ile dünya arasındaki mesafeyi düşünürsek, bir dağın tepesine çıkmakla bu mesafedeki azalış çok önemsiz kalır. Güneş dünyamızdan 149,5 milyon kilometre uzakta iken dünyamızdaki en yüksek dağın yüksekliği 9 kilometreyi bile bulmaz. (Everest: 8.846 metre)

  Biz zaten her gün evimizde otururken dünyanın kendi çevresinde dönmesinden dolayı, dünyanın çapı kadar, güneşe 12 bin kilometre yaklaşıp uzaklaşıyoruz. Elips şeklindeki yörüngesinde dünya güneşin etrafında dönerken güneşe en fazla yaklaştığı mesafe 147 milyon, en uzaklaştığı mesafe ise 152 milyon kilometredir. Yani dünya zaten bir yıl içinde güneşe 5 milyon kilometre yaklaşıp uzaklaşmaktadır. Bu durum dünyamızdaki ısıyı pek etkilemez, mühim olan ışınların dik gelmesidir.


  Güneşin dünyamızda yarattığı sıcaklık, ışınlarının yeryüzünden yansıması ile olur. Ondan sonra yükseldikçe nemli havada her bir kilometrede yaklaşık 6-7 derece düşer. Yani Everest’in dibi ile tepesi arasında 50 dereceden fazla sıcaklık farkı olması doğal. Bu sıcaklık düşüşü atmosferin birinci katmanına kadar böyle sürüyor. Yani yeryüzünde sıcaklık 25 derece iken 11 kilometre tepemizde -50 dereceye kadar düşüyor. Bundan sonra sıcaklık değişiminin akıl almaz dansı başlıyor.

  Atmosferin ikinci tabakası olan ve içinde ozon tabakası da bulunan 11. ve 48. kilometreler arasında hava sıcaklığı bu sefer tam tersi yükseldikçe artıyor, tekrar sıfır dereceye kadar çıkıyor. 48. kilometreyi geçip 3. tabakaya girince ta 88. kilometreye gelene kadar tekrar düşüşe geçiyor. Bu tabakanın sonunda, yani 88. kilometrede -80 derecelere kadar düşüyor. Bundan sonra da sürekli yükselişe geçerek güneşe yaklaştıkça artıyor.


  Yeryüzünde ısınan havanın yükseldiği doğrudur, ama hava bu enerjisini yükselirken harcar ve dağın tepesine ulaştığında çevre hava ısısı ile aynı ısı derecesine gelir. Dağ tepelerinin soğuk olmasının bir başka nedeni dağ yüzeylerinin şekilleri dolayısıyla güneş ışıklarını dik alamamalarıdır. Bu nedenle dağların etekleri bile serin olur, burada ısınıp yükselen bir hava tabakası bile oluşamaz. Ayrıca dağdaki kayalarla birlikte kar ve buz da güneş ışınlarını fazla emmez ve çoğunu yansıtırlar.

  Yeryüzünün ısınmasında bulutlar da önemli rol oynarlar. Dikkat ederseniz bulutsuz geceler, bulutlu gecelerden daha soğuktur. Çünkü bulutlar yerden gelen ısıyı tekrar yere yansıtırlar. Dağ zirvelerinde ise ne bu sıcaklığı yere tekrar yansıtacak bulut vardır, ne de onu tutacak yoğunlukta atmosfer.

  Gelen isinlarin cogu toprakta emilir, boylece isinan toprak havayi da isitir. Bu yuzden topraga yakin duzeyde hava daha sicak olur. Dagda da topraga yakin yerler yukarilardan sicaktir ama yeryuzunun buyuk kismi asagida kalmistir, tabi havaninsicak oldugu kisimlar da. Tabi atmosfer yogunlugu da cok onemli burada. Altta isi tutma kapasitesi daha yuksek yogun hava tabakasi, ustte ise daha seyreltik bir atmosfer var (ozellikle nem farkina dikkat). boyle bir atmosferin isi kapasitesi ve yerdeki isiyi iletme orani yogun atmosfere gore dusuktur. Ayrica, isiyi tutarak sera etkisine neden olan CO2 gazi da agir bir gaz olupalcak yerlerde daha boldur.


  Bir de, surekli buzularla kapli daglarda, yerin beyaz olmasi nedeniyle topragin tutmus oldugu isi da oldukca azaliyor. Yani hem hava seyreltik, hem toprak soguk, sonucta hava iyice soguk oluyor.
+ Yorum Gönder