+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda İlk çağ insanlarının mağara duvarlarına resim yapmaya zorlayan neydi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İlk çağ insanlarının mağara duvarlarına resim yapmaya zorlayan neydi
  ilk çağ insanlarının mağara duvarlarına resim yapmaya zorlayan neydi 2. Asel
  Bayan Üye

  ilk çağ insanlarının mağara duvarlarına resim yapmaya zorlayan neydi

  ilk çağ insanları ve mağara resimleri


  Üst paleotik dönemde mağaralarda genellikle hayvan figürleridir.(at ,bizon ,geyik,boğa..) İlk mağara resimleirinin rastlandığı yerler..
  Orta Avrupa’da
  Fransa-Lascouk mağarası
  İspanya-Althamira,Las Palamas,Alpera
  İtalya-Tivoli
  Antalya-Karain,Beldibi
  Adıyaman-Polanlı.. Genelde kabul edilen görüş ilk resimlerin büyüyle inançlarla alakalı olduğudur..
  Çizilen resimler mağaranın en dip en kuytu kesimlerine duvarların üst kısımlarında tavana yakın yerlere yapılmıştır.İç yerler karanlık olduğu için birinin ışık tutması gerekmektedir.Tavana yakın yerlere yapıldığı içinde tırmanmak gerekmiştir..Yani emek verilmiş bilinçli bir şekilde..Resim yapılmadan önce yüzlerce eskiz-resim oluşturulmadan önce ön tasarım- çizilmiştir.Çizilen resimler bir amaçiçin çok özenilerek yapılmıştır.Doğa çok iyi gözlemlenere doğa gerçeğine sadık kalarak resim yapılmıştır.Koşan hayvanın anatomizi gerçekçi bir şekilde çizilmiş.
  Çizilen resimler genelde av hayvanları..Resimlerde genellikle av anı hayvanın acı çektiği anlar çizilmiş.Yada hayvanlar sürü şeklinde çizilmiş.
  Peki bu çağda neden böyle güçlü bir anlatım vardı.Resimler neden kuytu ve mağara tavanlarına yakın yerlere yapılmıştır.Bu dönemde insan hayatında doğa çok güçlüydü..İnsan doğanın karşısında eziliyordu,acizdi.İnançlar büyü olarak gerçekleştiğinden resimler doğanın tanrılaştırılması sonucu belki de ayinlerle mağaranın kuytu tavana yakın yerlere yapılmıştır..Büyüsel anlamda yapılmıştır..Örneğin Althamira mağarasındaki koşan hayvan bereketi ifade ediyor
+ Yorum Gönder


ilk çağ insanlarının resmi nasıl çizilir