+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Kurban bayramının duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kurban bayramının duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir kompozisyon
  kurban bayramının duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir kompozisyon 2. Asel
  Bayan Üye

  kurban bayramının duygu ve düşüncelerinizi anlatan bir kompozisyon

  Kurban Bayramı Hakkında Kompozisyon


  İslam dininde Kurban, Allah’a yaklaşmak ve Allah rızasına ermek niyetiyle kesilen, kurban edilen, hayvan demektir. Kur'an'da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail ile ilgili kıssadan yola çıkarak, kurban kavramı, çok daha genel bir adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını, Allah'a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir Kur'an 'da Hac Suresinde geçen şu ayet, kurbanın islam inancındaki yerini özetler: "Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz Allah’a ulaşacak olanancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir" (Hacc 22/36;37)

  Güneş doğuşudan 45 dakika sonra bayram namazı kılınır ve kurban genelde ilk gün kesilir. Kesilen bu etin 1/3 ü akrabaya 1/3 ü fakirlere kalanıda kendine alır. Kurbanı kesen Kesilen kurbandan etler ile yemekler yapılarak kahvaltıedilir. Tanıdık ve akrabalar ziyaret edilir, çocuklara harçlık ve hediyeler verilir. Küçük çocuklar büyüklerinin elinden öperler,herkes birbirini ziyaret eder küslükler son bulur.

  Kısaca Kurban Bayramı insanların birbirleriyle dayanışma içinde olmalarının en güzel örneğidir. Mutsuzlukların yerini sevinçler alır. Bayramlar küçüğüyle büyüğüyle herkesin mutlu olduğu günlerdendir.
+ Yorum Gönder


duygu ve düşüncelerimizi anlatan kompozisyon,  uzunca kurban bayramini anlatan yazi