+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Tümleyenin bütünleyene oranı olan açının ölçüsü kaç derecedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tümleyenin bütünleyene oranı olan açının ölçüsü kaç derecedir
  Tümleyenin bütünleyene oranı olan açının ölçüsü kaç derecedir 2. Asel
  Bayan Üye

  Tümleyenin bütünleyene oranı olan açının ölçüsü kaç derecedir

  Tümleyenin bütünleyene oranı


  Başlangıç noktası aynı olan iki ışının birleşmesi sonucu açımeydana gelir.İki ışının başlangıç noktası olan ortak uç,açının köşesidir.Oluşan açı, bulunduğu düzlemi iç bölge ve dış bölge olmak üzere ikiye ayırır.Açının kolları arasında kalan bölgeye açının iç bölgesi,kolları dışında kalan bölgeye açının dış bölgesi denir.Birde açının üzeri yani kendisi vardır.Bu iki bölgede olmayan noktalar açının üzerinde olur.

  Açılar isimlendirilirken köşe noktasındaki harfi ortaya getirmek şartı ile sağdan ve soldan başlayarak 3 büyük harf ile yada sadece köşe noktasındaki büyük harf ile isimlendirilir.

  ABC veya CBA veya B aşısı şeklinde gösterilir.

  Verilen bir açıyı iki eş açıya ayıran ışına açıortay denir.Yani açıortay demek açıyı ortalayan demektir.Açıortay açının iç bölgesindedir.Açıortayın ayırdığı açılara ölçüleri eşit olduğu için eş açılar denir.

  Komşu Açılar

  Köşeleri ve bir kenarları ortak olan açılara komşu açılar denir.Komşu demek yan yana demektir bu yüzden komşu açıların bir duvarları ortaktır.

  Tümler Açılar

  Ölçüleri toplamı 90 derece olan iki açıya tümler açılar denir.Bu açılar eğer komşu ise komşu tümler açılar denir.Bir açının tümleri veya tümleyeni sorulduğunda 90 dereceden çıkarırız.

  50 derecenin tümleyeni 40 derecedir. A açısın tümleyeni 90-A ‘dır.

  Bütünler Açılar

  Ölçüleri toplamı 180 derece olan iki açıya bütünler açılar denir.Bu açılar eğer komşu ise komşu bütünler açılar denir.Bir açının bütünleri veya bütünleyeni sorulduğunda 180 dereceden çıkarırız.

  150 derecenin bütünleyeni 30 derecedir. A açısın bütünleyeni 180-A ‘dır.
  {reg} {/reg}


  Ters Açılar

  Kesişen iki doğru üzerinde meydana gelen 4 açıdan zıt yöne bakan açılara ters açılar denir.Ters açıların ölçüleri birbirine eşittir.

  Dar Açı

  Ölçüsü 0 derece ile 90 derece arasında olan açılara dar açı denir.

  Dik Açı

  Ölçüsü 90 derece olan açılara dik açı denir.

  Geniş Açı

  Ölçüsü 90 derece ile 180 derece arasında olan açılara geniş açı denir.

  Doğru Açı

  Ölçüsü 180 derece olan açılara doğru açı denir.

  Tam Açı

  Ölçüsü 360 derece olan açılara tam açı denir
+ Yorum Gönder