+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Bir metinde akıcılığı sağlayan unsurlar nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bir metinde akıcılığı sağlayan unsurlar nelerdir
  bir metinde akıcılığı sağlayan unsurlar nelerdir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  bir metinde akıcılığı sağlayan unsurlar nelerdir

  bir metinde akıcılığı sağlayan unsurlar hakkında bilgi

  Akıcılık, edebiyat alanında cümle ya da metinin kolayca okunabilirliğini ya da dinlerken kulağa hoş gelmesini anlatan bir özelliktir. Metnin takılmadan, kolaylıkla söylenir haline gelmesine akıcılık denir. Diğer bir adı Âheng-i selâsettir.

  Okunan metinde akıcı bir dil her zaman tercih sebebidir. Anlam kargaşaları, sık tekrarlanan sözcükler, uzun ve yorucu cümleler her daim akıcılığı engelleyen unsurlardır. Bunlardan arındırılmış ve akıcı bir üslup kazandırılmış bir yazı daha kısa sürede daha hevesle ve keyifle okunur ve genelde kişide devamını okuma isteği uyandırır.

  Türk edebiyatında yazılarında ve eserlerinde akıcı üslubu en iyi kullanan yazarlarımız arasında Ahmet Hamdi Tanpınar, Fatih Rıfkı Atay, Sait Faik ve Orhan Kemal’i saymak mümkündür.
+ Yorum Gönder


bir metinde akıcılığı sağlayan unsurlar,  bir metinde akıcılığı sağlayan unsurlarbir metinde akıcılığı sağlayan unsurlar,  bir metinde akıcılığı sağlayan unsurlar nelerdir,  metinde akıcılığı sağlayan unsurlar