+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Arkadaşlıkla ilgili kısa fabl Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Arkadaşlıkla ilgili kısa fabl
  arkadaşlıkla ilgili kısa fabl 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  arkadaşlıkla ilgili kısa fabl örneği

  ŞEYTAN ve HANCI
  Bir zamanlar şeytan bir handa konaklamaya başladı. Eğitimleri epeyce ihmal edilmiş insanlarla doluydu han, kimse onu tanımadı. Haşarılığı aklına koymuştu bir kere, bir süre herkesi yıldırdı. Ama sonunda hancı resti çekip, şeytanı karşısına aldı.
  Elinde uzunca bir halat vardı.
  "Şimdi dayağı hak ettin," dedi hancı.
  "Bana sinirlenmeye hiç hakkınız yok ," dedi şeytan. "Ben buyum ve yanlış davranmak benim tabiatım”
  "Gerçekten mi?" diye sordu hancı.
  "Sizi temin ederim, gerçek bu," dedi şeytan.
  "Gerçekten kendini alıkoyamıyor musun kötülükten?" diye sordu hancı.
  "Bir an bile," dedi şeytan; "benim gibi birini dövmek yararsız bir zalimlikten öteye gitmez inanın."
  "Hakikaten öyle galiba," dedi hancı.
  Bir ilmek attı elindeki halata, boynundan geçirip şeytanı astı.
  Ve geriye çekilip mırıldandı, "Böylesi daha iyi!"
  II – İKİ KİBRİT ÇÖPÜ
  Günün birinde bir gezginin Kaliforniya ormanlarına düştü yolu. Kurak bir mevsimdi, alize rüzgarlarının ortalığı kasıp kavurduğu. At sırtında uzun mu uzun bir yol gelmişti, açtı ve yorgundu. Bir pipo içebilmek için atından indi. Ceplerini kontrol ettiğinde sadece iki kibrit çöpü kaldığını fark etti. İlkini çaktı, ama ateş alamadan söndü gitti rüzgarla, kala kala tek bir kibrit çöpüne kaldı.
  "İşte bu harika!" diye geçirdi içinden gezgin. "Bir pipo için canımı verebilirim ve olasılıkla ateş almayacak olan tek bir kibrit çöpüm var! Benim kadar talihsiz adam var mıdır dünyada? Ama yine de” diye düşündü “bu kibriti çaktığımda pekala ateş alabilir, pipomu içerim, içini otların üstünde temizlerim, öyle kuru ki otlar çalı çırpı misali ateş almalarına şaşırmamalı; tutuşan otları söndürmeye çalışırken, elimden kurtulan alevler çoktan şu zehirli meşe çalılıklarına uzanmış olur; ona da yetiştim diyelim, esinti alevleri önüne alıp başka tarafa savurur; çalıların üzerine dallarını sarkıtmış şu çam ağacına ne demeli; bir kıvılcım sıçradığı dakka en üst dalına kadar ateş alacak besbelli; tüm ormanı cayır cayır yakabilecek bu dev meşalenin alevleri nasıl da sürüklenir çılgın alize rüzgarları ile kimbilir! Bir an için yangın ve rüzgarın sesinin birleşmesiyle kükreyişini duydum sanki şu küçük vadinin, canımı kurtarmak için delice koşuyorum ve alevler kovalıyor beni karşıki tepelere doğru; bu güzelim ormanın günler boyunca yanacağını düşünüyorum da, tüm sığırların telef olduğunu ve kuruduğunu tüm kaynakların, ne büyük zarar görürdü bütün çiftçiler, dört bir yana savrulurdu hepsinin çocukları. Hayat nasıl da değişebiliyor bir anda!”
  Bu düşüncelerle uzandı ikinci kibritine, çaktı ateş almadı. “Tanrıya şükürler olsun!” dedi gezgin, yerleştirirken piposunu tekrar cebine.
 3. Ziyaretçi
  Arkadaşlık ve dostluk üzerinde fabl örneği


  eski hindistan kentlerinden birinde avcıların sık sık avlandıkları,avı bol bir yer varmış günün birinde avcının biri gelip burada tuzak kurmuş sonra da gizlenip kuşları beklemeye başlamış.
  kısa bir aradan sonra birçok güvercin tuzağın yanına gitmiş yemlerini yemişler tam o sırada avcı ağını güvercinlerin üstüne atmış tüm güvercinler yakalanmış güvercinler çırpınmış,çırpınmış fakat uçamamışlar daha sonra güvercinlerin büyüğü (beyleri) güvercinlerin beyleri sakin olun hepiniz biyere doğru uçarsanız burdan çıkamayız ama hepimiz aynı yöne doğru uçarak kurtulabiliriz, daha sonra güvercinler ve beyleri aynı yöne doğru uçmuşlar ve sonunda uçmuşlar avcı onları kovalayıp durmuş daha sonra yetişemediği için peşlerini bırakmış kuşlar gidiyolar gidiyolar ama hala ağdan kurtulamımışlar güvercinlerin beyleri:benim bi fare dostum var ona gidelim o bize yardım eder güvercinler beylerini takip edip farenin yanına gitmişler güvercinlerin beyleriostum fare bir zalim avcı bizi tuzağa düşürdü bize yardım edermisin? fare: tamam sonuçta sen benim dostumsun ilk önce senden başlayalım güvercinlerin beyleri: hayır fare ilk önce arkdaşlarımdan başla çünkü ilk önce sen beni kurtarırsan arkadaslarımın bir çoğunu kurtarırsan yorulursun sonra dersin ki neyse diğeri kalsın ben dostumu kurtarmışım deyip bırakırsın ama arkdaşlarımı çıkarırsan bana gelirse yorulursan dersin ki orda benim dostum var deyip beni çıkarırsın daha sonra tüm arkdaşlarını çıkarıyor güvercinlerin beylerine sıra geldiği zaman yoruluyor ama dostunun orda olduğunu bildiği için sewgiyle aşkla ipleri kemirip kurtarıyor en sonundagüvercinler,
  ağdan kurtulunca sewinçle havalanıp yurtlarına döndüler
 4. Ziyaretçi
  hiç fabl örneği cok bizim bir ödevimiz var 3 kişilik bir fabl bulup türkçe dersinde canlandırma yapılacak bu nedenle fabl arıyorum 2 gün içerisinde 3 kişilik fabllar oluşturursanız çokkkkkkkkkkkk seviniceğim ve artık hep bu siteyi kullanacağım

 5. Zarafet
  Üye
  hiç fabl örneği cok bizim bir ödevimiz var 3 kişilik bir fabl bulup türkçe dersinde canlandırma yapılacak bu nedenle fabl arıyorum 2 gün içerisinde 3 kişilik fabllar oluşturursanız çokkkkkkkkkkkk seviniceğim ve artık hep bu siteyi kullanacağım
  BAYAN KAPLUMBAĞA İLE İKİ ÖRDEK

  Kaplumbağanın biri,
  Doğuştan biraz serseri,
  Bıkmış yaşadığı delikten
  Başka dünyalar görmek istemiş.
  Yabancı ülkelere can atan çoktur:
  Hele topallar arasında
  Yurdunu seven pek yoktur.
  Bizim kaplumbağa iki ördeğe
  Dünyaya açılmak istediğini söyleyince:
  — Sen bize bırak, demiş ördekler;
  Bizim yolumuz şu gördüğün gökler;
  Hiç üzme kendini,
  Aldık mı yanımıza
  Ta Amerikalara uçururuz seni.
  Neler görürsün, neler!
  Ne krallıklar, ne cumhuriyetler,
  Ne görülmedik milletler!
  Görgünü, bilgini arttırırsın.
  Odysseus da öyle yapmamış mı?
  Kaplumbağa Homeros'u okumamış ama
  Peki, demiş ördeklere kahramanca.
  İki kuş bir uçak uydurmuş:
  Bir değnek almışlar, ağızlarına
  Hacı bayan futunsun diye:
  — Haydi, demişler, bu değneği dişle;
  Ama yolda sakın,
  Ağzını açmaya kalkmayasın!
  Üçü birden havalanmış böylece:
  İki uçta ördekler, ortada kaplumbağa.
  Görenlerdeki şaşkınlığı seyret:
  Mucize diye bağırmış millet.
  — İster misin, demişler, bir yerde;
  Bu sırtı kabuklu kraliçe olsun,
  Gezdirtsin kendini göklerde!
  Kraliçe! Evet! demiş bizimki;
  Kraliçe ya! Siz ne sandınız beni!
  Mübarek hayvan, konuşmasan olmaz mı?
  Bırak söylesinler, sen yoluna git.
  Dişleri kurtulunca değnekten,
  Kraliçe inmiş baş aşağı gökten.
  Seyircilerin önüne düşmüş:
  Dili yüzünden canından olmuş!

 6. Ziyaretçi
  Benim icinde bulurmusunuz ? Turkce odevı ıcın lutfen :( dostluk ıle ılgılı fabl. kısa ve öz lutfen yarın goturmem gerek yardım edın eger sımdı yazarsanız devamlı bu sayfayı kullancam ve arkadaslarıma onerıcem lutfen lutfen :( :(

 7. Zarafet
  Üye
  Benim icinde bulurmusunuz ? Turkce odevı ıcın lutfen :( dostluk ıle ılgılı fabl. kısa ve öz lutfen yarın goturmem gerek yardım edın eger sımdı yazarsanız devamlı bu sayfayı kullancam ve arkadaslarıma onerıcem lutfen lutfen :( :(

  Bir köpek ormanda gezerken kurtla karşılaşmış.Hasta ve çok zayıflamış olan kurt,ayakta zor durabiliyormuş.Köpek kurdun bu haline çok üzülmüş.”Ne kadar kötü görünüyorsun böyle kurt kardeş?”demiş.”Herke s bizi düşman bilse de,biz uzaktan akrabayız.Doğrusu sana yardım etmek isterim.”
  “Hiç sorma.” demiş kurt.”Ağır bir hastalığa yakalandığım için uzun süre avlanamadım.Şimdi iyileştim ama bir av yakalayacak kadar gücüm kalmadı artık.Ben de böyle aç susuz dolaşıyorum artık.”
  “Sen hiç üzülme.”demiş köpek.”Ben sana yardım edeceğim.Bu akşam sahibimin düğünü var. Akşam olunca köyün dışındaki çalılıklara gel.Ben sana düğün yemeklerinin artıklarını taşırım.”
  Birkaç gün boyunca köpek tarafından beslenen kurt,sonunda kendini toparlayıp eski kuvvetine kavuşmuş.Teşekkür edip vedalaştıktan sonra da ormana gitmiş.
  Aradan yıllar geçmiş.Köpek iyice yaşlanınca sahibi onu dışarı atmış.Ormanda aylak aylak gezen köpek,eski dostu kurtla karşılaşmış.”Hayrola ?” demiş kurt.”Çok perişan görünüyorsun.”
  Köpek içini çekip;”Yaşlandım artık!” demiş.”Sahibimin işine yaramadığım için beni kovdu.”
  Kurt;”biz eski dost değil miyiz?” demiş.”Şimdi yardım etme sırası bende.Hatırlasana,be nim hayatımı nasıl kurtarmıştın?Hemen bir plan yapmalıyız.Tamam buldum!Senin sahibinin küçük bir çocuğu vardı değil mi?Şimdi ben gidip onu kaçıracağım,sen de geri ****receksin.Böylece sahibin seni el üstünde tutacak.”
  Bu sözleri söyleyen kurt,kaşla göz arasında gidip,çocuğu ormana getirmiş.Köydeki herkes silahlanıp ormana koşmuş ancak daha ormana girmeden,yaşlı ve işe yaramaz diye evden kovdukları köpeğin çocuğu geri getirdiğini görmüşler.
  Bu olaydan sonra yaşlı köpeğin itibarı öyle artmış ki,insanlar onun kahramanlığını yüzlerce yıl çocuklarına anlatmışlar.
  Kurtla köpek arasındaki bu danışıklı dövüşü hiç kimse anlayamamış

 8. Ziyaretçi
  Yaa lütfen yarına yetiştirmem gereken bir fabl var ve sizden dostluk ile ilgili bir fabl istiyorum lütfenn

 9. Fatma
  Administrator
  yaa lütfen yarına yetiştirmem gereken bir fabl var ve sizden dostluk ile ilgili bir fabl istiyorum lütfenn

  akilli bir kimsedostu ve dostluğu her şeyin üstünde tutar.dostlar, iyi günde mutluluklarini:kötü günlerde üzüntülerini ve sikintilarini paylasirlarokuyacağiniz öykü işte bunu anlatiyor eski hindistan kentlerinden birinde avcilarin sik sik avlandiklari,avi bol bir yer varmişgünün birinde avcinin biri gelip burada tuzak kurmuşsonra da gizlenip kuşlari beklemeye başlamişkisa bir aradan sonra birçok güvercin tuzağin yanina gitmiş yemlerini yemişlertam o sirada avci ağini güvercinlerin üstüne atmiş tüm güvercinler yakalanmişgüvercinler çirpinmiş,çirpinmiş fakat uçamamişlardaha sonra güvercinlerin büyüğü(beyleri) güvercinlerin beyleri sakin olun hepiniz biyere doğru uçarsaniz burdan çikamayiz ama hepimiz ayni yöne doğru uçarak kurtulabilirizdaha sonra güvercinler ve beyleri ayni yöne doğru uçmuşlar ve sonunda uçmuşlar avci onlari kovalayip durmuş daha sonra yetişemediği için peşlerini birakmiş kuşlar gidiyolar gidiyolar ama hala ağdan kurtulamimişlar güvercinlerin beyleri:benim bi fare dostum var ona gidelim o bize yardim edergüvercinler beylerini takip edip farenin yanina gitmişler güvercinlerin beyleriostum fare bir zalim avci bizi tuzağa düşürdü bize yardim edermisin? Fare: Tamam sonuçta sen benim dostumsun ilk önce senden başlayalimgüvercinlerin beyleri:hayir fare ilk önce arkdaşlarimdan başla çünkü ilk önce sen beni kurtarirsan arkadaslarimin bir çoğunu kurtarirsan yorulursun sonra dersin ki neyse diğeri kalsin ben dostumu kurtarmişim deyip birakirsin ama arkdaşlarimi çikarirsan bana gelirse yorulursan dersin ki orda benim dostum var deyip beni çikarirsin daha sonra tüm arkdaşlarini çikariyor güvercinlerin beylerine sira geldiği zaman yoruluyor ama dostunun orda olduğunu bildiği için sewgiyle aşkla ipleri kemirip kurtariyor en sonundagüvercinler,ağdan kurtulunca sewinçle havalanip yurtlarina döndüler.

 10. Ziyaretçi
  cook iyi bir fabl ornegi buldum cookkkkkkkkk tesekkurler..

+ Yorum Gönder


arkadaşlıkla ilgili fabl,  arkadaşlıkla ilgili fabllar ,  arkadaşlıkla ilgili fabl örnekleri,  dostluk ile ilgili fabl,  dostluk ile ilgili fabl örnekleri,  arkadaşlıkla ilgili fabl örnekleri kısa