+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Penisin katmanları nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Penisin katmanları nedir
  penisin katmanları nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  penisin katmanları hakkında bilgi


  İdrar yolu penisden geçer ve penisin ucunda dışarıya açılır. Gevşek bir deri katmanı penis başını kaplar. Penisin enfekte olması ya da doğuştan bir yapı bozukluğu durumunda çeşitli sorunlar ortaya çıkar.
  Penis ucundaki derinin kesilerek çıkarılması demek olan sünneti ya da başka tür ameliyatları gerektiren bazı tıbbi koşullar vardır. Penis ucu iltihaplanması (balanitis) sık sık oluyorsa, çocukta fimoz ya da parafımoz varsa, hekim sünneti Önerebilir. Bazı ülkelerde, çocuk eğer Müslüman ya da Yahudi ise, sünnet dinsel nedenlerle yapılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde hijyenik nedenler ile erkek bebeklerin çoğu sünnet edilmektedir.

  Aşağıdaki belirtilerin herhangi birini farkederseniz çocuğunuzun hekime gösterilmesi gerekir:
  • Dört yaşından sonra penis ucundaki derinin geri çekilmesinde güçlük
  • Çocuk çişini yaparken derinin balon gibi şişmesi
  • İdrarın incecik akması
  • Sık sık yinelenen üriner enfeksiyonlar
  • Sık sık ateşlenme ve enfeksiyon eğilimi
  • Penis üstündeki idrar yolu açılımının anormal durumda olması (Hipospadias).

  Ameliyat
  Tıbbi ya da başka nedenlerle yeni doğan bebek sünnet edilecekse lokal anestezi yapılır. Büyük çocuklarda ise sünnet genel anestezi altında yapılır. Penis ucundaki derinin iç ve dış katmanları dikkatle kesilir ve kesik kenarlarına kendi kendine eriyen dikişler atılır. Dikişler bir ile dört hafta arasında erir. Bu deri daha önce hiç geriye çekilmemişse, şişme ve iltihaplanma meydana gelebilir. Hipospadiasın düzeltilmesi için yapılan
  ameliyatlar çocuk iki yaşına gelmeden, ya da iki ile dört yaş arasında gerçekieşasi| Ameliyat çeşitli aşamalarla yapılabilir. Cerrah idrar yolu deliğini doğru pozisyona getirmek için penis ucundaki deriden bir parça keserek ya da idrar torbasını kaplayan deriden ince bir parça keserek idrar yolunu uzatır. Peniste yamukluk varsa, yine ameliyatta düzeltilir. Tedaviden sonra penisin görünümü normal olacak ve çocuğun çiş yapmada ya da yetişkinliğe eriştiğinde seks yapmada herhangi bir sorunu olmayacaktır.
  Yaranın serum fizyolojik ile düzenli olarak yıkanması yaranın çabukiyileşmesine yardımcı olur. Hekim tavsiyesi olmadıkça, herhangi bir krem ya da antiseptik sürmeye gerek yoktur. Ameliyattan sonra kesilen bölgede bir hafta kanama görülebilir; ancak yarım saaten fazla bir zaman boyunca sürekli kanama olursa hekime haber verilmelidir.
+ Yorum Gönder