+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Proteinlerin vücudumuzda kullanım amaçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Proteinlerin vücudumuzda kullanım amaçları
  Proteinlerin vücudumuzda kullanım amaçları 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Proteinlerin vücudumuzda kullanım amaçları nelerdir


  sindirimi proteinlerin sindirimi sağlayan enzimler mide, pankreas ve incebağırsaktan salgılanır. Midedeki pepsin ve resnin enzimleri proteinlerin yapısını bozar ve piptit bağlarında parçalanmaya yol açar. Pankreastan salgılanan tripsin ve kemotripsin, ince bağırsaktaki erapsin adı altındaki enzimlerle protein amino asitle parçalanır. Sindirim sonucu serbest duruma geçen amino asitlerin çoğu ince bağırsakta emilerek kana geçer.

  Büyüme, gelişme, onarım, vücut çalışması için gerekli maddelerin sentezi gibi her türlü yaşamla ilgili olayda görevli proteinler, zeka gelişimi, hastalıklara karşı direnç kazanma, kanın nötürlük düzeyini koruma ve vücut sıvılarının dengelenmesi gibi bir çok olayda önem taşır. örneğin, hastalıklara karşı savunmada önemli olan bağışıklık cisimcikleri (antikorlar) proteinden yapılmıştır. Bunlar, kan proteinlerden olan globülinin özel türleridir. Plazma proteini için gerekli olan fibrinojen kan pıhtılaşması için gereklidir. Başta albümin olmak üzere plazma proteinleri, hücre içi ve hücre dışı sıvıların dengelenmesinde önemlidir. çok çeşitli besin öğelerinin ve öteki maddelerin kanda taşınmasına, bazılarının hücre içine girmesine albümünler ve globülinler yardımcı olurlar
+ Yorum Gönder