+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda İlk bilgisayar kaç yılında icat edilmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İlk bilgisayar kaç yılında icat edilmiştir
  İlk bilgisayar kaç yılında icat edilmiştir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İlk bilgisayar kaç yılında icat edilmiştir


  Günümüzde hayatımızın her alanına girmiş bulunan bilgisayar ilk olarak ne zaman icar edildi hiç merak ettiniz mi? Ediyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

  İlginçtir ama bilgisayarın atası olarak bir abaküs nitelendiriliyor. Abaküsü ise ilk olarak çinliler bulmuştur. (1800 yılında). Daha sonra filozof Hebiniz Pascal abaküsü ilginç gördü ve üstünde araştırma ve incelemeler yapmaya başladı. Filozof yaptığı araştırma ve incelemeler sonucunda abaküsü geliştirerek aritmetre adı verdiği cihazı icat etti. Bu cihaz toplama ve çıkarma işlemlerini yapabilen bir cihazdı. Zamanla geliştirerek çarpma ve bölmeyi de cihazın içine yerleştirdi.

  1830′lu yıllarına geldiğimizde Charles Booboge adındaki filozof fark makinesini icat etti ve bu makine buharla çalışabiliyordu. Ayrıca bu cihaz daha gelişmiş işlemleri yapabilen ve hafızası olan bir bilgisayardı.

  sonraki yıllarda Adolove Louse analitik hesaplar yapabilen makine geliştirdi ve bernolli sayısını hesaplayabilen bir program icat etti. Bu dünyanın ilk programı olarak kabul edilir.

  1850 yıllarına geldiğimizde Charles Boole 0 ve 1 sayılarının kullanıldığı ikilik sayı sistemini buldu. 1946 yılına geldiğimizde Mark 1 adında bir bilgisayar ilan edilmiş ve bu amerikada yapılan nüfus sayımında kullanılmıştır.

  2. dünya savaşı yıllarına geldiğimizde daha ucuz hada küçük ve daha ekonomik makinelerin icat edilme gerekliliği ortaya çıkmasıyla daha gelişmiş bilgisayarlar icat edilmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle 8800 adında bir bilgisayar devresi icat edildi. 1977 yıllarında çıkan bilgisayarlar ile klavye ve monitör hayatımıza girdi
+ Yorum Gönder