+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Asetilsalisilik asit nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Asetilsalisilik asit nedir
  asetilsalisilik asit nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  asetilsalisilik asit hakkında bilgi


  Ateş düşürücü ve ağrı giderici ilaçlar arasında yer alan, salisilatlar grubunun en önemlisidir. Asetilsalisilik asit, ateşi beyindeki merkezleri etkileyerek düşürür. Buna eşlik eden terleme, aspirinin etkisinin tipik bir özelliğidir ve hemen her zaman görülür.

  Ağrı kesici etki, ağrı merkezlerinin ağrıya duyarlılığında azalmaya yol açar. Ayrıca bu ilaçların çevrel tipte ağrı kesici özelliği vardır. Bu da asetilsalisilik asitin ağrının kaynaklandığı bölgedeki iltihabı azaltıcı etkisin*den bağımsız olarak, ağrı alıcılarını ketleyici etkisine bağlıdır.

  Asetilsalisilik asitle tedavi edilebilecek ağrı tipleri, hafif ya da orta şiddette baş ağrısı, kas ya da eklem ağrıları, deriden kaynaklanan ağrılar, ameliyat sonrasında ya da loğusalıkta ortaya çıkan ağrılardır. Buna karşı*lık, iç organlardan kaynaklanan ağrılarda yararı yoktur.

  Sonuçlar


  Sonuç olarak ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici ilaçlar yan etkileri göz ardı edilmeden kullanılmamalı, yüksek dozda ya da uzun süreli kullanımları önlenmelidir.

  Salisilatlara seçenek olacak ya da onların yerini tutacak iltihap giderici ilaçlar konusundaki araştırmalar, günü*müzde ilaç endüstrisinde önemli bir yer tutmaktadır.

  Genel olarak ağrı kesici, ateş düşü*rücü ve iltihap giderici yeni ilaçlar ko*nusunda yapılan yaygın araştırmalar özellikle iltihap ve iltihaba yol açan bi*yolojik mekanizmalara ilişkin bilgileri derinleştirmeye yaramıştır. Öte yandan, tüm çabalara karşın, bu olayı kökten çözebilecek bir iltihap giderici ilaç bu*lunamamıştır.
+ Yorum Gönder