+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Seleksiyon nedir özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Seleksiyon nedir özellikleri nelerdir
  seleksiyon nedir özellikleri nelerdir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  seleksiyon nedir özellikleri nelerdir

  Doğal seleksiyon, aynı zamanda "en sağlam olanın hayatta kalması” olarak da bilinen bir süreçtir. Ne zaman bir bitki veya bir hayvan türü ortaya çıksa; genlerdeki küçük değişiklikler, yavruyu, ebeveyninden biraz daha farklı bir hâle getirir.

  Bazen bu değişiklikler yavruyu, ebeveyninden daha başarılı bir hâle getirir. Örneğin, daha uzun boylu bir zürafa diğer zürafalardan daha yükseklerde ot bulabilir, böylecedaha çok yiyecek elde edebilir. Sonuç olarak daha sağlıklı ve güçlü hâle gelir. Muhtemelen daha başarılı bir şekilde ürer ve uzun boynunun genlerini yavrusuna da taşır. Diğer genler zararlıolabilir; bu genleri taşıyan hayvanlar daha başarısızdır ve sonunda ölür.

  Doğal seleksiyon teorisi, birbiriyle çok yakından akraba olan bireylerin arasındaki geniş çeşitliliği temel almaktadır. Genellikle, hiçbir türün iki i üyesi birbirine tamamen benzemez. Herbirinin, büyüklük, görüntü, soğuğa veya diğer sert koşullara dayanıklılık göstermegibi özellikleri, kendine has kombinasyonlardan oluşmaktadır

  Sitemizde yer alan tüm içerikler telif hakları kapsamında koruma altındadır. İçeriklerimizin, aktif link verilmeden her türlü web ortamında paylaşılması kesinlikle yasaktır. Hali hazırda yasaya aykırı davrananlara bu durumun tespiti halinde ihtar e-postası gönderilecek, 3 gün içerisinde ilgili platformdan içeriklerimizi kaldırmayanlar hakkında "Fikir ve Sanat Eserlerinin Korunması Hakkında Kanun" uyarınca yasal işlem başlatılacaktır

 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  seleksiyon nedir özellikleri nelerdir


  Seleksiyon, biyolojide bitki ıslahında kullanılan bir terimdir. Kelime anlamı seçme, ayıklanmadır.
  Seleksiyon ayrıca, doğal seçme, doğal ayıklanma ya da doğal seleksiyon olarak da kullanılır.

  Genel anlamda da seçim kastedilen yerlerde kullanılır (selection).

  Biyolojide seleksiyon hakkında bilgi:

  Klonal seleksiyon, vejetatif yoldan üretilen klonların aynı yetişme ortamlarında mukayeseleri sonucunda en iyilerin seçimine yönelik yapılan seleksiyon.
  Bir klonun bireyleri arasında genetik yönden farklılık yoktur. Ortaya çıkan farklılıklar tamamen yetişme ortamından kaynaklanır. Klonal testler kavakçılıkta çok fazla uygulanır. Bir klonal testten bir veya birkaç fazla uygulanır. Bir klonal testte bir veya birkaç klon çeşitli yerlerdeki deneme alanlarında daima yüksek bir artım veya başka bir üstün özellik gösterebilir. Bu sonuçlar klonun genel ıslah kiymetinin diğerlerinde göstermezse bu klonun o yetiştirme yeri için özel ıslah değeri yüksektir denir.

  Doğal seleksiyon, birey üstünde tümüyle işler ama sadece kalıtsal özellikler bir sonraki nesile aktarılabilir. Sonuç olarak yaşadıkları ortama uyum konusunda daha başarılı olan bireylerin, hayatta kalabilme, ergenlik yaşına ulaşabilme ve üreme olanakları yönünden daha avantajlı olmaları dolayısıyla, elverişli özellikler bir sonraki nesile aktarılır ve daha yaygın hale gelir.

+ Yorum Gönder