+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ders Notları Forumunda Soyadı Kanunu'nun kabul edilme gerekçeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Soyadı Kanunu'nun kabul edilme gerekçeleri
  Soyadı Kanunu'nun kabul edilme gerekçeleri, kanunun kabulü ile yapılan düzenlemelerin getirdiği yasaklar ve toplumda yarattığı değişimleri içeren durumlar eşleştirme 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Soyadı Kanununun Gerekçeleri Nelerdir

  Osmanlı devletinde soyadı kullanılmadığı için resmi işlemlerde büyük sıkıntılar yaşanmaktaydı. Aynı ismi taşıyan insanların nüfus işlerinde tapu alım-satım ve miras konularında büyük problemler ortaya çıkmaktaydı. Bu nedenle soyadı kanunun çıkarılması batı ile yakınlaşmanın yanında zaten toplumsal bir ihtiyaç haline gelmişti.

  21 Haziran 1934’te Soyadı kanunu çıkarılarak herkesin soyadı alması kararlaştırıldı. Böylece her aile bir soyadı alacak soyadları Türkçe olacak herhangi bir üstünlük ifade eden veya gülünç yada ahlaka aykırı kelimeler soyadı olarak kullanılmayacaktı.

  24 Kasım 1934’te Meclis aldığı bir kararla Mustafa Kemal Paşaya “Atatürk” soyadını verdi.turkeyarena.net Yine aynı yıl çıkarılan bir yasayla “Ağa, hacı, hoca hafız, hoca efendi, bey, paşa, hanım, hanımefendi” gibi unvanlar kaldırılmış eski Osmanlı yöneticilerinin verdiği tüm nişan ve rütbelerin taşınması yasaklanmıştır.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Soyadı Kanunu'nun kabul edilme gerekçeleri Hakkında Bilgi


  Soyadı kanununun kabul edilmesinin sebepleri,nedenleri,gerekçeleri

  Soyadı Kanunu’nun Kabulü (21 Haziran 1934)

  Günlük hayatta isim benzerliğinden kaynaklanan karışıklıkları ortadan kaldırmak amacıyla, TBMM 21 Haziran 1934′de “Soyadı Kanunu” nu kabul etti.  Bu kanunla herkese Türkçe bir soyadı alma zorunluluğu getirildi.

  Aynı yıl kabul edilen bir başka kanunla, şeyh, ağa gibi ayrıcalık ifade eden eski ünvanların kullanılması yasaklandı.

  Bu kanunla eşitlik ilkesi; yani halkçılık ilkesi yolunda bir adım daha atılmış oldu.

+ Yorum Gönder