+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda İnsanoğlu Kuş Misali - Deyimin Hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  İnsanoğlu Kuş Misali - Deyimin Hikayesi
  İnsanoğlu Kuş Misali


  Hazır Üsküdar’a geçmişken ordan devam edelim. Zamanında Üsküdar’da bir “Miskinler Tekkesi” bulunurmuş. Adından da anlaşılacağı üzere buraya yurdun en tembel, en miskin insanları takılırmış. İşte burada iki miskin kendilerine iki sandalye bulup oturuyorlarmış. Gel zaman git zaman havalar gittikçe soğumaya başlamış. Tekkeninde penceresi açık ama kimsenin ayağa kalkıp pencereyi kapatmaya mecali yok.
  Birinci miskin: Yahu havalar iyice soğudu, şu pencereyi kapatmak lazım.
  İkinci miskin: Doğru söylüyorsun mirim, kapatmak lazım.
  Aradan saatler geçer, haftalar geçer, hatta ay geçer, yine aynı diyalog aralarında sürer gider. Sonunda birinci miskin daha fazla dayanamaz bütün gücünü toplayıp karşı pencereye ulaşır, camı kapatır ve hemen oracıktaki bir iskemleye kendini bırakır. Sonra öteki miskin arkadaşına şunları der: “Ya mirim gördün mü, insanoğlu kuş misali. Dün neredeydim, bugün neredeyim” 2. Ezlem
  Üye

  İnsanlar işleri ve şartlar gereği bulundukları yaşadıkları yerleri terk edip başka yerlere şehirlere ülkelere gidebilirler.Böyle olduğu zaman eski da kalan yaşam yeri rüya gibi gelir insanlara.Bu durumda da bu deyimi kullanırlar.
+ Yorum Gönder