+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda ÇAM DEVİRMEK POT KIRMAK - Deyimin Hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  ÇAM DEVİRMEK POT KIRMAK - Deyimin Hikayesi
  ÇAM DEVİRMEK, POT KIRMAK  Başkalarını kızdıracak, üzecek, gereksiz, münasebetsiz söz söyleme anlamında bir deyimdir. Zengin bir adamın, Göztepe Erenköy taraflarında, sekiz on dönüm bahçeli, büyük bir köşkü varmış. Adam bu bahçenin bir köşesine bir bina daha yaptırmaya karar vermiş. Eski binalar hep ahşap yapıldığı için, gereken keresteyi tomruk halinde getirtmiş ve inşaat yaptıracağı yere istif ettirmiş. Bu tomrukların içinde çam, gürgen, meşe ve ceviz ağaçları da bulunuyormuş. Sayfiye mevsimi olmadığı için Nişantaşı"ndaki konağında oturan zengin adam bir sabah, köşküne gitmiş ve köşkün saf bekçisine emir vermiş:


  -Bir hızarcı bul, bahçedeki ağaçların arasındaki çamları biçtir, tahta ve kalas yaptır demiş.


  Saf uşak da efendisinin emri üzerine hızarcıları bulmuş. Çam tomrukları yerine, köşkün bahçesinde ne kadar kıymetli çam ağacı varsa kestirip devirmiş. Bu akılsız uşağın adı, çam deviren uşak kalmış.
 2. Acil

  ÇAM DEVİRMEK POT KIRMAK - Deyimin Hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


pot kırmak deyiminin hikayesi,  çam devirmek pot kırmak deyiminin hikayesi,  çam devirmek pot kırmak deyiminin öyküsü,  çam devirmek pot kırmak hikayesi,  çam devirmek pot kırmak deyiminin anlamı,  pot kırmak hikayesi