+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda TABAKHANEYE YETİŞTİRMEK - Deyimin Hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  TABAKHANEYE YETİŞTİRMEK - Deyimin Hikayesi
  TABAKHANEYE YETİŞTİRMEK


  Çok değil, otuz - kırk yıl öncesine kadar tabakhaneler, yani zavallı hayvanların derilerinin işlendiği atölyeler köpek boku için yanar tutuşurlarmış.

  Çünkü bir tek taze köpek boku içinde bekletilen deri yumuşacık, kıl köklerinden arınmış, gözenekleri açık, ince, homojen yani kaliteli olabilirmiş.

  “Tabak mısın; it bokuna muhtaçsın”, denirmiş “tabak”lara (“debağ”lara), yani deriyi işleyip kullanılabilir hale getiren meslek erbabına.

  Ham deri, kıllardan, yağ ve et tabakalarından mekanik olarak temizlendikten sonra kimyasal olarak işlendiği sama safhasında, taze köpek bokundaki enzimlere ihtiyaç duyulduğundan tabakhanelerin olduğu yerleşim yerlerinde çoluk çocuk ellerinde teneke maşrapalar, köpek boku toplarlar, sama işlemi ancak dumanı tüten taze bokla yapılabildiğinden koşa koşa tabakhanelere yetiştirirlermiş. Tabak gezer, dolap süzer; taze aşkına tabakhanelerde yaygın olarak köpek beslenirmiş.

  Derken yapay olarak yeni kimyasallarla da aynı sonuç elde edilmeye başlanınca köpeklerin de, toplayıcıların da pabucu dama atılıvermiş – “tabakhaneye yetiştirmek” de yeni kuşakların nereden geldiğini bilmediği, merak ettiğini de sanmadığım bir deyiş olarak - belki de içinde kelimesi geçtiğinden - günümüze kadar gelebilmiş.
 2. Acil

  TABAKHANEYE YETİŞTİRMEK - Deyimin Hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


tabakhaneye yetiştirmek hikayesi,  tabakhaneye yetiştirmek deyiminin anlamı,  tabakhane hikayesi,  tabakhaneye yetiştirmek,  tabakhaneye yetiştirmek deyiminin hikayesi