+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda Atasözleri ve Deyimler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. izmir yasemin
  Devamlı Üye

  Atasözleri ve Deyimler
  Atasözlerimiz ve Deyimler


  Bu halk arasında değişime uğramış şeklidir Atasözünün aslı bu değildir.
  Büyükler söz söylerken , konuşurken küçükler neden su içsin? Önce küçükler su içsin , sonra büyükler içer demek değildir sözün aslı..
  Sus küçüğün söz büyüğün diyenler de vardır atasözün aslı,
  ''Söz büyüğün sus küçüğün''dür.
  Büyükler konuşurken küçükler lafa karışmayacak saygıyla dinleyecekler demektir. Bizim geleneğimizde olan da budur Büyükleri saygıyla, sözlerini kesmeden dinlemesini bilmektir bizim aslımız..

  Söz büyüğün ,sus küçüğün
 2. saqopakajmer
  Devamlı Üye

  Aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez  Aç, yemek yeme ihtiyacı olan, yemesi gereken kimsedir. Bu insanın düşüncesi de karnını doyurmaktır. Onun bu isteği kimi özürlerle giderilip geçiştirilemez, böyle yapılmak istenirse kimi anlamsız ve aşırı davranışlara kaymasına neden olunur. Çocuklar da bir şey istediler mi hemen onun yerine getirilmesini isterler, beklemek nedir bilmezler.

 3. Mine
  Devamlı Üye
  Cömert derler maldan ederler; yiğit derler candan


  Bazı insanlar vardır ki övülmekten çok hoşlanırlar. Kimi çıkarcılar da böyle insanları iyi tanırlar. Onları ”ne kadar cömertsin” diyerek pohpohlayıp överler; bu okşayıcı sözlere kanan kimse de malını, parasını bol bol harcar;ona buna yedirir, sonunda tüketir. Benzer bir şekilde,ne amaç güttüğü bilinmez kimseler de kişiyi ”ne kadar güçlüsün,kimse sana karşı gelemez” diye pohpohlayıp överler. Bu tip övgülerden hoşlanan kimse de, böyle biri olduğunu kanıtlamak için harekete geçer;olmayacak bir dövüşe atılır. Bu sırada birisi çıkıp canından eder onu.

 4. izmir yasemin
  Devamlı Üye
  Ay bozmaz süt kokmaz, kokarsa ayran kokar,çünkü aslı süttür.


  Ayın şekli aslında hiç değişmez.Sadece dünya araya girer, ona hilal ve yarım ay görüntüsünü verir. Ay değişmemiştir.
  Süt kokmaz. Sütten üretilen ürünler bozulur kokar.
  Asıl olanlar her zaman sağlam olarak kalır. Hayatta yaşanan olaylar da bu şekildedir. Sorun büyüyorsa tahlike olmaya başladıysa hemen önlem alın ve kaynağına bakın sorunu kökten çözmek istiyorsanız . Aslona dönün sorun kendiliğinden çözülür de diyebiliriz. 5. izmir yasemin
  Devamlı Üye
  Babadan mal kalır,kemal kalmaz.


  Babası ölen kişiye mal varlıkları kalır. Miras maddidir, ama olgunluk ve fazilet miras kalmaz.
  ''Nev-i şahsına münhasır '' deyiminin anlamı:
  Taklitsiz ,kendine has,yalansız,kendi gibi olabilen insanlar demektir.
  Birçok özelliği kendinde bulunduran takdir edilen kişi demektir. 6. izmir yasemin
  Devamlı Üye
  Kul sıkışmayınca hızır yetişmez.


  Sıkıntıda olan dara düşen ve kendisine inanan insanları Yüce ALLAH darda koymaz. Onlara en sıkışık bir durumda olduklarında yardım eder.Yeter ki kul sabretsin, kötü yola sapmasın. Sabrederek doğru yollarına devam etsinler.


 7. izmir yasemin
  Devamlı Üye
  Kurt dumanlı havayı sever.  Kötü niyetli kimseler, ortalıktaki karışıklıklardan yararlanma yoluna giderler. Çünkü o anlarda dikkatler dağılmıştır. Kimin ne yaptığı belli değildir. Kendilerine engel olacak kimselerin bulunmadığı, bu ortamı sever ve bu ortamın oluşmasını istekle beklerler.


 8. izmir yasemin
  Devamlı Üye
  Atasözleri ve Deyimler

  Her işin bir ehli ,bir ustası ve bir uzmanı vardır. Bir iş ehline ustasına bırakılmazsa, yarım yamalak bilgi sahibi, tecrübesiz birine verilirse o işten iyi sonuç alınmaz.Hatta iş tamamen bozulur.Kötü sonuçlar oluşur.
  Tecrübesi olmayan,acemi, kusurlu , eksik bilgilere sahip bir doktorun uyguladığı tedavi hastayı iyileştirmez ,hatta ölüme bile götürebilir. Dinin ilkelerini, inceliklerini bilmeyen bir hoca da tehlikelidir. Hem bu dünyadan hem de öbür dünyadan haberi olmayan hoca da yanlış dini bilgiler verirse, insanların hem dünya hem de ahiret hayatlarını tehlikeye atar, hatta insanları dinden de soğutur.


 9. izmir yasemin
  Devamlı Üye
  Abanın kadri yağmurda bilinir.

  Herşeyin bir değeri vardır.Bir şeyin gerçek değeri(kadri) ise, ona gerçekten gereksinim duyulduğu zaman ortaya çıkar. Onun kıymetini o gün, darda kaldığımız gün anlarız.

  Baca eğri olsa da duman doğru çıkar.

  Dürüstlük, doğruluk doğuştan gelir. İyi ve güzel özellikleri ,doğuştan getiren insanlar, ne denli bozuk, elverişsiz ortamlarda bulunursa bulunsun, niteliklerini kaybetmez. Asılları bozulmaz. Özelliklerini, kalitelerini korur.

  Çalma elin kapısını ,çalarlar kapını.

  Kimseye kötülük yapma.Arkasından çekiştirme. Ona hiçbir anlamda zarar verme.Birgün gelir kötülük yaptığın insanlar da, aynı şeyleri sana yapar.Zor durumda bırakma kimseyi. Birgün sen de zorda kalırsın 10. izmir yasemin
  Devamlı Üye
  Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur.


  Büyüklerin küçükler üzerinde etkisi vardır.Küçükler büyükleri izler ve taklit eder. Onlardan ne görürse onları yapmaya çalışırlar. Bu nedenle büyükler düzgün davranmalı ki küçüklere iyi örnek olsunlar.

  Aç kurt bile komşusunu dalamaz (ısırmaz )
  Komşu hakkı yücedir.Komşuyu hangi şartlarda olursa olsun aç ya da zengin iyi davranılmalıdır. Toplumun dirlik ve düzeni buna bağlıdır.Komşunla iyi geçin anlamında da kullanılmıştır.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu