+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda Alacası içinde deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Alacası içinde deyiminin hikayesi
  Alacası içinde deyiminin öyküsü

  ESKİ KADILARDAN BİRİSİ çok rüşvet alırmış. Uzun yıllardan beri kadılık yaptığı memlekette yüklü bir servet ile birlikte, kötü bir şöhret de edinmiş. Yolsuz lukları, aldığı rüşvetler ayyuka çıkmış. Devrin Şeyhül islamı öye tedirgin olmuş ki, sonunda kadıyı görevden almış.
  Zengin kadı, İstanbul'a göç etmeğe karar vermiş. Saray adamlarına rüşvet yedirerek yeni bir kadılık ko-parabilmeyi umuyormuş.

  (Gelgelelim, mal ve eşyanın kervanlarla, insanların at sırtında şehirden şehire gittiği, eşkiyanın yol kestiği o devirlerde, altınları ile birlikte sağ salim İstanbul'a na sıl varacağını düşünür dururmuş.
  Nitekim, eşkiya da, kadının İstanbul'a gideceğini duymuş.
  Kadı sonunda, bölgede tanınmayan bir kervancı bu lup anlaşmış. Plâna göre kervancı develere, çanak, çömlek, küp, desti gibi değersiz ev eşyası yükleyecek, kadının altınlarını küplere koyup, diğerlerinin arasında saklayacak, kadı da kılık değiştirip, gizlice kervana katılacakmış.

  Yıllardan beri sırtına giydiği, kaplan postundan, ala ca benekli kürkünü ters çevirip, üstüne eski bir kılıf te yerleten, kavuğunu çıkarıp başını kervancılar gibi sarıp sarmalayan kadı, ailesi ile İstanbul'da buluşmak üzere helalleşip, kervana gizlice katılmış.
  Yolculuğun üçüncü günü, bir geçitte, eşkiya, kerva nı durdurmuş. Kervanın yüküne bakıp, değerli bir şey olmadığını görünce kızmışlar. Kervancılarla birlikte, kadıyı da sorguya çeken bir haydut, adamın okur yazar olduğunu anlamış. Üstünü başını ararken, alaca be nekli kürkü farketmiş. Reislerine seslenmiş:
  "Ağam, müjde! Bizim beklediğimiz kadı da burda."
  Eşkiya reisi şaşırmış:
  "Nasıl olur be kızanım? Onun sırtında alaca kürkü olacaktı"
  "Var var" demiş haydut, "giyimine bakıp tanıyamadık ama, alacası içinde" 2. Acil

  Alacası içinde deyiminin hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder