+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda Allah mıhımı mismar eder deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Allah mıhımı mismar eder deyiminin hikayesi
  Allah mıhımı mismar eder deyiminin öyküsü

  ZALİM BİR AĞA, bir kuyumcunun hanımına göz koymuş. Ağa da olsa, başkasının hanımını elinden alamayacağı için, kuyumcuyu bir bahane uydurarak o beldeden sürdürmeyi plânlamış.
  Bir aksanı vakti kuyumcunun kapısına adamlarıy la gelip; "Sabaha kadar on adet gümüş yıldız yap, kaf tanıma takacağım. Bu yıldızları sabaha kadar yapmaz san seni evinden, barkından sürgün ederim" demiş.

  Çok üzülen kuyumcu eve gelip hanımına durumu anlatmış. Hanimi;"sen hele yıldızlan yapmaya bir baş la, bakarsın bitirirsin. Olmadı, Ağa yaptığın kadarını görünce sana biraz daha süre verir" demiş. Hanımının sözünü tutan adamcağız, çalışmaya başlamış. Kuyumcu önce, birer birer uğraşarak gümüş mıhları hazırlamış. Bunları işleyip yıldız şekli vermeye giriştiğinde gün ağarmaya başlıyormuş Birden kapı çalınmış. Ağa'nın adamlarının yıldızları almaya geldiklerini düşünen zavallı kuyumcu ve eşi, korkuyla kapıyı açmış lar. Gelen haberci, Ağanın gece hastalanıp öldüğünü, tabutuna çakılmak üzere, on adet gümüş çivinin gerek tiğini söylemiş. Şaşkınlıktan ne diyeceğini bilemeyen kuyumcu, "Allah mıhımı mismar eder" demiş. (Mis-mar, arabça, mıh, kazık, çivi demektir. Burada tabut çi visi anlamında kullanılmıştır.) 2. Acil

  Allah mıhımı mismar eder deyiminin hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder