+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda Çivi koymak deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Çivi koymak deyiminin hikayesi
  Çivi koymak deyiminin öyküsü

  RİVAYET BU YA, Nasrettin Hoca oğlunu evlendire cekraiş. Para gerekmiş. Hanımı da bir taraftan dü ğünü çabuk yapmak için Hoca'yı sıkıştırmaktaymış.

  Bunalan Hoca, evini satmaya karar verir. Alıcılar dan biri ile fiyatta anlaşmış. Fakat Hoca, harmanı kal dırıp, eline para geçince, evi tekrar geri almayı kafası na koymuş. Bu amaçla bir plân hazırlamış. Alıcıya evi gezdirirken, üst kattaki sofanın ortasında koca bir ana direk üstüne çakılmış iri ve kalın bir temel çivisini gös tererek:
  "Evi satarım ama, bu çiviyi asla satmam. Buradan sökülmeyecektir. Ara sıra haricen kullanacağım," de miş.
  Hoca'nın bir şakası sanarak, alıcı bu şartı gülerek kabullenmiş ve parayı verip evi almış.
  Hoca düğünü yapmış, oğlunu evlendirmiş. Zamanı gelince harmanı da kaldırmış. Sıra gelmiş evi geri alma ğa.
  Evi satın alanın karısı da temizliğe düşkün, titiz bir kadınmış. Bir gün Hoca, elinde kocaman bir manda iş kembesi ile, kapıyı çalmış. Kadına dermiş ki:
  "Şu işkembeyi benim çiviye asıver de, akşam üzeri bir adam gönderirim gelip alır. Bizim hatun hamama gitmiş, evde yok da."
  Kadın, homurdanarak işkembeyi alır, Hoca'nın çivi sine asar.
  Hoca bir kaç gün sonra, bu kez elinde suları akan üç torba yoğurtla kapıyı çalmış. Aynı şeyleri söyleyerek, yoğurtları kadına vermiş. Üç beş gün sonra sığır kellesi, paça getirmiş. Kısacası, kadını canından bezdirmiş. Sonunda kadının kocası, Hoca'ya gelmiş:
  "Aman Hocam, kırk yıllık yuvam bozulacak. Meğer sen o çiviyi direğe değil, benim bağrıma çakmışsın. Sa na bir teklifim var, sen bu evi benden geri almak isti yorsun, anlaşıldı. Öyleyse verdiğim parayı iade et, evini geri al. Ben parama faiz istemeyeyim, sen de benden kira isteme. Böylece ödeşelim."Hoca bu teklifi memnuniyetle kabul etmiş ve evini geri almış. 2. Acil

  Çivi koymak deyiminin hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder