+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda Eşek sudan gelinceye kadar deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Eşek sudan gelinceye kadar deyiminin hikayesi
  Eşek sudan gelinceye kadar deyiminin öyküsü

  BALKAN HARBİ sıralarında, cephedeki askeri birliklerin su ihtiyacını, her bölüğün saka neferleri temin edermiş.
  O zamanlar, Mekkare katırlarından başka, adma Karanfil Kolu denilen, eşekli nakliye kolları da varmış. Her bölüğe de bir eşek tahsis edilmiş. Saka neferleri, bu eşeklere yükledikleri fıçılarla, ordugâha en yakın bir pınardan bölüklerine su taşırlarmış.

  Bölüklerden birisinin saka neferi, çok saf ve tembel imiş. Bir gün pınar başında yatmış, uyumuş. Eşek de çimenler üzerinde otlarken, uzaklara gitmiş.


  Uyandığı zaman, akşam olmak üzereymiş.. Eşeği aramış bulamamış. Koşarak bölüğe gelmiş. Susuzluk tan kıvranan bölüğün çavuş ve onbaşıları sakayı yaka ladıkları gibi, bölük komutanının karşısına çıkarmışlar.
  Çok sert ve aksi bir adam olan komutan saka nefe rini sorguya çekmiş. Neticede uyuduğunu ve eşeğini kaçırdığını öğrenince, hemen etrafa atlılar çıkarıp, eşe ği aratmaya göndermiş. Sakayı da çadırın direğine bağ layıp, başlamış dayak atmaya. Can acısı ile avaz avaz bağıran saka:
  "Aman kumandanım, ölüyorum, bir daha uyumaya cağım, bağışla" diye bağırdıkça, komutan:
  "Acele etme, daha eşek bulunmadı. Eşek sudan ge linceye kadar dayak yiyeceksin, ki bir daha eşeğine sa hip olup, muharebe yerinde, vazife başında uyumaya sın" demiş 2. Acil

  Eşek sudan gelinceye kadar deyiminin hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


eşek sudan gelinceye kadar dövmek deyiminin hikayesi,  eşek sudan gelinceye kadar dövmek deyiminin öyküsü,  eşek sudan gelinceye kadar dövmek hikayesi