+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Deyimler Forumunda Her zaman papaz pilav yemez deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Her zaman papaz pilav yemez deyiminin hikayesi
  Her zaman papaz pilav yemez deyiminin öyküsü

  HRİSTİYANLAR, perhiz günlerinde hayvanı gıda ve hayvanı yağlar yemezler. Perhizde ve aynarozdaki çile yerlerinde sadece mevsim sebzeleriyle nohut mer cimek, bulgur, pirinç pilavı, kuru üzüm, incir vesaire gibi bitkisel maddeler yemeye izin vardır. Zengin bir Hristiyan, komşusu olan Papaz Simon Efendiye yardım ederdi. Papazın karısı uzun zamandır yatalak hastasıy dı. Evde yemek yapacak ve ortalık işlerine bakacak başka kadın olmadığından papaz çok zorluk çekiyordu. Nihayet perhiz de gelip çatmıştı. Bereket versin zengin komşusu onu daima kolluyordu. Hizmetçisi ile her gün pirinç lapası nohutlu pilav, bulgurlu pilav, mercimekli pilav, üzüm hoşafı vesaire gönderiyordu.
  Perhizden çıktıkları zaman papazı akşam yemeğine davet etti. Sofraya servis yapan saf hizmetçi kız, papa zın, kuzu çevirmesine iştahla giriştiğini görünce hay retten, yüksek sesle, "Aaa" diye bağırdı. "Muhterem peder, dinimizin yasak ettiği yemeklerden de yiyor. Aman kimseler duymasın" dedi. Ev sahibi, hizmetçi kı zı azarladı, "Sus terbiyesiz, neden yemiyecekmiş?"
  Kız, "İyi ama hayvan etleri bize perhizde yasak, fa kat din adamlarına her zaman yasak değil mi?"
  "Ne münasebet kızım, perhizden çıktık. Artık muh terem peder de bizimle beraber her şeyi yiyebilir. Her zaman papaz pilav yiyecek degü ya" demiş. 2. Acil

  Her zaman papaz pilav yemez deyiminin hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder