+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Hikayeler Forumunda Dua Etmekle İlgili Dini Hikayeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Dua Etmekle İlgili Dini Hikayeler

  Dua aynı dua, ama okuyan ağız hikayesi

  Muhyiddîn-i Arabî (kuddise sırruh) hazretlerinden:
  Fakirin biri, bir ağaç dibinde gölgelenmekte olan Hz. Ali (r.a.)'ye gelir, ihtiyaçlarını arz eder:

  - Çoluk-çocuk sıkıntı içindeyim, ne olur bana biraz yardımda bulunun, der.

  Hz. Ali (r.a.) hemen yerden bir avuç kum alır, üzerine okumaya başlar. Sonra da avucunu açar ki, kum tanecikleri altın külçeleri hâline gelmiş

  - Al, der fakire. İhtiyacını karşıla!

  Fakirin gözleri yerlerinden fırlayacak gibi olur:

  - Allah aşkına söyle yâ Emîre'l-mü'minîn! Ne okudun da kum tanecikleri altın oluverdi? der. Hz. Ali (r.a.) anlatır:

  - Kur'ân-ı Kerîm, Fâtiha sûresine gizlenmiştir. Bende Kur'an-ı Kerîm'i okudum, yani Fâtiha sûresini okudum bu kumlara

  Bunu öğrenen fakir durur mu? O da bir avuç kum alır ve başlar okumaya. Okur, okur, okur Ama kumlarda bir değişiklik yoktur. Altın filan olmuyor, aynen duruyor.tekrar gelir ve İmam Ali kerremallâhü vechehû hazretlerine:

  - Ben de okudum, ama birşey değişmiyor; kumlar altın olmuyor, der. Emîrü'l- Mü'mînin Hz. Ali (r.a.) boynunu büker, mahcup bir edâ ile cevap verir:

  - Ne yapayım, der. Duâ aynı duâ; ama, okuyan ağız aynı değildir! Duâ tamam; lâkin, okuyanın ihlâsı ve teveccühü tamam değildir!..

  İşte bütün mesele buradadır. Okuyanın ihlâsında ve teveccühünde Aynı duâ; aynı îman, aynı İhlâs ve aynı teveccühle okunacak ki, aynı netice elde edilebilsin. Yoksa kumu altın yapmak gibi bir iksire sahip olabilmek mümkün olmaz
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Dua etmekte bir ibadet türüdür Çünkü duada Allah tan yardım istiyorsun . Eyer kalbin temiz ve içinde kötülük yoksa Allah duanı kabul eder.
 3. Ziyaretçi
  Cenabı hakk hskkıyla kendine layık kul eylesin amin
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Dua etmek te bir ibadettir. dua eden kişi kendini allaha daha yakın hisseder. peygamber efendimiz yaptığı her şey için dua ederdi. örneğin yemek yerken , uyumadan önce , sabahları , evden çıkarken , eve girerken o çünkü her şeyin sahibinin allah olduğunu çok iyi biliyordu.

+ Yorum Gönder


dua ile ilgili dini hikayeler,  dua ile ilgili hikayeler,  dua ile ilgili menkıbeler,  dua ile ilgili hikayeler kısa,  dua ile ilgili kıssalar,  dua ile ilgili kıssa