+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Hikayeler Forumunda Kadılıkla İlgili İbretlik Kıssalar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kadılıkla İlgili İbretlik Kıssalar

  Kadı konulu kıssa


  "İMAM-I ÂZAM VE KADILIK" konusundaki hikayeyi Paylaş
  Zamanında İmam-ı Azam ile herhangi bir konuda tartışmaya girip de galip çıkan görülmemiştir. Hem derya gibi ilmi, hem de herkese nasip olmayan zeka ve mantığı sayesinde hepsinden kendisi galip çıkıyordu.

  Abbasi Halifesi Me'mun İmam-ı Azam'ı Kufe'ye kadı yapmak istiyordu. İmamı çağırdı ve bu niyetini açıkladı. İmam-ı Azam yönetimin yanlışlıklarına alet olmamak için bu teklifi kabul etmedi.

  - Ben kadılık yapamam, dedi.

  Halife de herkes de kabul ederdi ki ondan iyi kadılık yapacak bulunamazdı. Bu nedenle Halife sert çıktı:

  - Yalan söylüyorsun, sen kadılık yaparsın!

  İmam-ı Azam akan suları durduracak şu cevabı verdi:

  - Eğer ben yalan söylüyorsam, yalan söylediğim için kadılık yapamam, çünkü yalancıdan kadı olmaz. Eğer "yapamam" dediğim zaman doğru söylüyorsam, sözümün gereği olarak kadılık yapamam. O halde her iki halde de kadılık yapamam,
 2. Çisem
  Bayan Üye

  İmam-ı azam zekasındaki üstünlüğü ve ilminin genişliği ile dönemindeki insanların gözüne çarpmış. Vermiş olduğu cevaplardan da zekasının büyüklüğü anlaşılmaktadır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İmamı azam devrindeki insanları zekası ile şaşırtan bir insandı. çok zeki ve adaletliydi. bir halife onu kadı yapmak istedi ancak o yapamam dedi. bunun üzerine halife sen yalan söylüyorsun dedi bunu üzerine imamı azam eğer ben yalan söylüyorsam zaten yalancıdan kadı olamz dedi eğer yalan söylemiyorsam o zaman sözümün gereği kadı olamam dedi.
+ Yorum Gönder