+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Dini Hikayeler Forumunda Kafirle İlgili Kıssalar Mümin İle İlgili Dini Hikayeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kafirle İlgili Kıssalar Mümin İle İlgili Dini Hikayeler
  Kafir ve mümin konulu hikaye
  İmam-ı Azam'ın da bulunduğu bir mecliste birisi şöyle bir soru sordu: "Bir adam ki, cenneti istemez, cehennemden korkmaz, ölü eti yer, rüküşüz secdesiz namaz kılar, görmediğine şahitlik eder, fitneyi sever, hakkı istemez, bu adam kafir midir, mümin mi?" Mecliste bulunanlar ağız birliği etmişçesine "Bunlar kafirin sıfatlarıdır, böyle bir adam kafirin ta kendisidir." dediler. İmam-ı Azam susuyordu: "Ya imam sen ne dersin?" dediler. İmam-ı Azam, "Bunlar müminin sıfatıdır, böyle biri müminin ta kendisidir" dedi. itiraz ettiler: "Ya imam nasıl olur, mümin cenneti istemez mi, cehennemden korkmaz mı?.." diye. İmam tek tek açıkladı: "Gerçek (bilinçli) mümin cenneti istemez, sahibini (Allah'ı) ister, cehennemden korkmaz, sahibinden korkar, ölü eti dediğiniz balıktır, görmediğine şahitlik eder, çünkü Allah'ı görmez ama kesin inanır, rükusuz secdesiz kıldığı namaz

  cenaze namazıdır, fitneyi sever, çünkü fitneden maksat mal ve evladdır, (Kur'an'da mal ve evladın müminler için fitne -imtihan- olduğu belirtilmiştir); hakkı istemez, çünkü haktan kasıt ölümdür, mümin de olsa ölümü temenni etmez." 2. Çisem
  Bayan Üye

  Kafirler müminlerin tam aksi davranışlarda bulunurlar. Müminin amellerinde her zaman iyi ve doğru olana en önemlisi de Allahu tealanın rızası dahilinde hareket etmeye çalışır.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kafir kişiler cenneti istemez ölü eti yer , cehennemden korkmaz. bunlar bir kafirin özelliklerine benziyor ama değil çünkü bir mümin insan cennneti isteme bilinci ile değil allaha kavuşma isteği ile yaşar, artı cehennemden de korkmaz ve ölü eti dediğimiz balık eti yer ki buda helaldir.
+ Yorum Gönder